TOKYO OLİMPİYATI’NDA SON DURUM

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Komitesi Başkanı Yoshiro Mori, ülkede artan yeni tip corona virüs (Covid-19) olaylarına karşın bir sene ertelenen oyunların bu yaz düzenleneceğini söyledi.

Japonya Spor Araştırmaları Komisyonu tarafınca düzenlenen görüşmede konuşan Mori, Japonya’da son dönemde Covid-19 olaylarında yaşanmış olan artışın oyunların geleceğine yönelik bir tecil ya da iptal kararıyla sonuçlanmayacağını belirterek, Corona virüs mevzusunda yaşanmış olan son duruma karşın bu yaz olimpiyatları düzenleneceğini belirtti.

Oyunların öncekilerden değişik olacağını kaydeden Başkan Mori, Tartışmaların, oyunların iptal edilmesine yönelik olmadığını, oyunların iyi mi yapılacağına ilişik olması gerektiğini, Olimpiyatların düzenlenmesi için yeni yollar bulunması gerekildiğini anlatım etti. Mori, Tokyo Olimpiyat Komitesi ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) içinde kuvvetli bir ilişki kurulduğunu ve oyunların programlanmasına ilişik mühim aşamalar kaydedildiğini laflarına ekledi.

OLİMPİYAT’IN TARİHİ

2020 Yaz Olimpiyatları yahut resmî adıyla XXXII. Yaz Olimpiyat Oyunları, 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihleri içinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılması planlanan sadece COVID-19 pandemisi sebebiyle 2021’e ertelenen Olimpiyat Oyunları’dır. 7 Eylül 2013 tarihinde Buenos Aires’te meydana getirilen 125. IOC oturumunda Tokyo ev sahibi kent olarak duyuru edildi. Tokyo bununla birlikte 1964 Yaz Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve Japonya başbakanı Şinzō Abe’nun yapmış olduğu toplantıda anlaşmasını takiben IOC Yönetim Kurulu, Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın “Tokyo 2020” adıyla 2021’de düzenlenmesine karar verdi. Yapılan izahata bakılırsa 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihleri içinde düzenlemesine karar verilmiştir.

Japonya hükûmeti oyunlara 3 Milyar $(400.000.000.000 ¥) ayırdı. Ilk olarak Tokyo’da bulunan havalimanlarının kapasitesi artırılacak. Yeni bir demir yolu hattı kurulacak. Otoyollar yenilenecek ve genişletilecek. 2015 itibarıyla 1,5 milyon $ değerinde Olimpiyat tarihinin en pahalı sponsorluk anlaşmaları sağlandı (daha ilkin 2008 Yaz Olimpiyatları 1,3 milyon $).

SPORCULARIN ENDİŞELERİ

Korona virüs salgını sebebiyle sporcuların ve izleyicilerin etkileneceğine dair endişeler oluştu. Ocak ayının sonucunda Tokyo Olimpiyat organizatörleri, iptal kararlarını düşünmediklerini açıkladı.

Birkaç hafta sonrasında Tokyo Valisi Yuriko Koike, oyunların ertelenmesi ve iptalin laf mevzusu olmadığını belirtti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, oyunların ertelenmeyeceği ve iptalin gündemde olmadığını, planlandığı tarihte yapılacakmış benzer biçimde hazırlıkların devam edilmesini söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 18 Mart’ta meydana getirilen açıklamada oyunların iptali ve tecil kararın olmadığı belirtti. IOC, 22 Mart günü yapmış olduğu görüşmede iptal ve tecil kararını 4 hafta açıklanacağını söyledi.

22 Mart’ta Avustralya ile Kanada, oyunların tecil sonucu olmadığı takdirde sporcularını göndermeyeceğini ve oyunlara katılmayacağını açıkladı. 23 Mart günü meydana getirilen açıklamayla olimpiyatların 1 yıl ertelendiği aktarıldı.