Tokyo 2020’de Türkiye’nin İlki

32. Olimpiyat Oyunları Tokyo’da son hızıyla devam ediyor. Şimdiye kadar Türkiye’yi 18 branştan 108 oyuncu temsil ederek olimpiyat tarihinde ikinci kez bu kadar büyük  bir katılım oldu. 1 altın 5 de bronz madalya kazanan milli sporcular Türkiye’nin olimpiyat tarihinde kazandığı madalya sayısını 97’ye çıkardı. Olimpiyat oyunlarının 11.gününde Ferhat Arıcan Türkiye’ye bir ilki yaşattı. Artistik cimnastikte 3. olan milli sporcu bronz madalya kazandı.

Bronz Madalyanın Öyküsü

Tokyo 2020’nin bitmesine sayılı günler kaldı. Milli sporcuların başarı mücadelesi sürüyor. Tokyo 2020 olimpiyat oyunlarının 11.gününde Ferhat Arıcan final mücadelesinde 3. Olarak bronz madalyanın sahibi olmaya hak kazandı. Arıcan bu başarısını artistik jimnastik bar kategorisinde gerçekleştirerek Türkiye’ye bir ilki yaşattı. Finalde 3.olarak bronz madalya alan milli sporcu Türkiye’ye bu kategorideki ilk madalyasını kazandırdı.

Olimpiyatların 11. gününde artistik jimnastikte son gün final mücadelesi gerçekleştirildi. Ferhat Arıcan ise paralel bar aletinde final mücadelesi verdi. İlk sırada mücadele eden milli sporcu iyi bir seri yaparken mücadeleyi sorunsuz bir şekilde bitirdi. 15.633 puan kazanan Arıcan, 8 rakibinin arasında ilk 3’e girdi. Arıcan, bu başarısı ile bronz madalyayı kazandı. Bu madalyayla birlikte Türk jimnastik tarihinde ilk olimpiyat madalyası alınmış oldu.

Altın madalyanın sahibi Çinli Jingyuan Zou 16.233 puanla olimpiyat birincisi olurken bronz madalyanın sahibi Alman Lukas Dauser ise 15.700 puanla ikinci olarak tarihe geçti.

Tokyo 2020’de Türk Jimnastiği

Tokyo 2020’de Türkiye’yi artistik jimnastik alanında erkeklerde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve Adem Asil, kadınlarda ise Nazlı Savranbaşı temsil etti.

Olimpiyatların 11. gününde Ferhat Arıcan’ın final mücadelesi ile birlikte jimnastik müsabakaları Türk sporcular için sona erdi.

Millilerden Nazlı Savranbaşı final mücadelesi göremezken 4 sporcu toplamda 7 kere final mücadelesi verdi. Türkiye’nin daha önce final mücadelesi tecrübesi olmazken bu başarıyla birlikte bir ilke imza atıldı.

Milli sporcu Adem Asil, genel tasnifte 15, halkada 7 ve atlama masasında 6. olarak mücadelesini bitirdi.