Tokyo 2020’de Çok Konuşulan Rekorlar

Olimpiyat heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. 8 Ağustos’a kadar devam edecek olan Tokyo 2020 heyecanı, Korona’dan kaynaklı ilk defa seyircisiz yaşandı. Seyircisiz oynanan müsabakalar TRT SPOR, TRT SPOR Yıldız kanallarından ve trtspor.com.tr’den takip edilebiliyor, heyecana ortak olunabiliyor. Bu noktada ise tüm gözler Olimpiyat Oyunları’nda çok konuşulan rekorlarda…

Yüzmede Avustralya takımı altın madalya kazanarak bir rekora imza attı. 4×100 serbest bayrak yarışında kırılan rekor 3.29.69`luk derecesiyle tarihe geçti. Bir önceki rekorun sahibi de 3.30.05`lik dereceyle Avustralya ekibine aitti. 

Çinli halterci Fabin Li, altın madalya kazanarak başka bir rekorun sahibi oldu. Toplamda 313 kilo kaldırarak olimpiyat rekoru kıran Çinli halterci 61 kiloda yarışarak bu başarıyı elde etti.

Güney Kore’den 680 Puanla Olimpiyat Rekoru Geldi

Güney Koreli sporcu San An, kadınlar klasik yay sıralama turunda mücadele verdi ve elde ettiği 680 puan ile olimpiyat rekorunu imza attı. Böylelikle 1996`da Ukraynalı okçu Lina Herasymenko’nun imkansız denilen 673 puanlı rekorunu da geliştirmiş oldu. 

Rusya Olimpiyat Komitesi`nden sporcu Evgeny Rylov’dan ise bir Avrupa rekoru geldi. Erkekler 100 metre sırtüstü müsabakasında finale kalan sporcu, ilk sırada yer alırken 51.98`lik derecesiyle de bir Avrupa rekoruna imza atmış oldu. 

Sporcu Elaine Thompson, 100 metre’de finale kaldı ve rekora imza atarak altın madalyanın da sahibi oldu. Shelly-Ann Fraser-Pryce`ı geride bırakarak kırılan rekorda 10.61`lik derece sporcuyu madalyanın sahibi yaptı.

Ülkesi Adına Şampiyonluk Yaşayan İlk Kadın Sporcu

Yulimar Rojas, Kadınlar üç adım atlamada 15.67`ye ulaşarak 26 yıldır geçilemeyen dünya rekorunu kırmış oldu. En son Ukraynalı sporcu Inessa Kravets`in 1995’te kırdığı 15.50’lik rekor, böylelikle 17 santimetre ile geliştirilmiş oldu. Aynı zamanda altın madalyanın da sahibi olan Rojas, ülkesi adına bir ilke daha imza atmış oldu. Olimpiyatlarda şampiyonluk yaşayan ilk kadın sporcu olma unvanını almış oldu. 

Büyük Britanya’dan bir dünya rekoru geldi ve altın madalyanın kazanılması kaçınılmaz oldu. Kathleen Dawson, Adam Peaty, James Guy ve Anna Hopkin’den oluşan ekip, 4×100 metre bayrak yarışında 3.37.58`lik bir derece elde etmeyi başardı.