Tokyo 2020’de Busenaz Sürmeneli Yarı Finale Yükseldi

Tokyo 2020 fırtınası tüm hızıyla devam ediyor. Olimpiyat Oyunları’nın boks branşında kadınlar 69 kiloda yarışan Busenaz Sürmeli, yarı finale çıkmaya hak kazanan isim oldu ve böylelikle adını tarihe yazdıran Milli boksör olimpiyat madalyasını da garantilemiş oldu.

Kokugikan Arena’da çeyrek final heyecanını yaşayan Sürmeli’ni rakibi, Ukraynalı sporcu Anna Lysenko oldu. Ukraynalı sporcuyla çetin bir maç ortaya koyan Milli sporcumuz Busenaz Sürmeli, ilk rauntta 5 hakemden de tam puan almayı başardı.

Son dünya şampiyonu da olan Sürmeli, ikinci raunda geldiğinde agresif bir oyun çıkararak ne kadar iddialı olduğunu ortaya koydu. Böylelikle de yine bütün hakemlerden tam puan almayı başaran Milli boksörümüz, son rauntta da üstünlüğünü koruyunca Tokyo 2020 yarı finale çıkmayı hak eden isim oldu. Böylelikle Busenaz adını tarihe kazımış oldu.

Olimpiyat Madalyasını Garantileyen İlk Türk Sporcu

23 yaşındaki Milli boksörümüz Busenaz Sürmeli, elde ettiği bu başarı ile adını tarihe yazmış oldu. Kadın boksu kategorisinde olimpiyat madalyasını garantileyen ilk Türk sporcu olarak tarihe geçen Sürmeli, böylelikle unutulmayacak bir başarı ortaya koymuş oldu. Busenaz’ın yarı final mücadelesi için nefesler şimdiden tutulmuş iken tüm gözler 4 Ağustos tarihinde…

Karşılaşmayı heyecanla takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bol bol tezahüratla Milli boksörü motive etmesiyle dikkat çekti.

Hindistan’dan Lovlina Borgohain Yarı Final Rakibi…

Adını tarihe yazdıran ve yarı final mücadelesi için gün sayan Milli boksörümüz Busenaz Sürmeli’nin bir sonraki rakibi ise Hindistan’dan… Kokugikan Arena’da çeyrek finalde rakibi Ukraynalı Anna Lysenko’yu yenerek yarı final mücadelesine hak kazanan Milli Boksörümüzün sonraki rakibi Hintli Lovlina Borgohain olacak. Olimpiyat madalyasını da garantilemiş olan Sürmeli, final heyecanını yaşayabilmek için bir kez daha ringde ter dökecek. Hintli rakibini de yenmesi takdirinde final karşılaşmasına hak kazanacak.

2019’da dünya şampiyonu olan Busenaz’ın rakibi, aynı sene bronz madalya ile turnuvadan ayrılmıştı. Hintli sporcunun son iki dünya şampiyonasında da bronz madalya aldığı bilinirken final karşılaşması 4 Ağustos Çarşamba günü Türkiye saatiyle sabah 08:30’da gerçekleşecek.