Tokyo 2020 Sona Erdi

Geçen sene Covid-19 pandemisi yüzünden ertelenen 32. Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleşti. Seyircisiz oynanan oyunlarda dünyanın birçok yerinden sporcu katıldı ve ülkelerini temsil etti. Türkiye’nin de 18 farklı branştan 108 milli sporcuyla katıldığı olimpiyatlarda madalyalar sahiplerini buldu.

Kapanış Gecesi

23 Temmuz’da başlayan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, 8 Ağustos Pazar günü oynanan son oyunların ardından sona erdi. Covid-19 pandemisi yüzünden 1 yıl ertelenen ve seyircisiz gerçekleştirilen organizasyonun kapanış gecesi de yine seyircisiz gerçekleşti. Olimpiyat köyünden henüz ayrılmayan sporcular, ülkelerinin bayraklarıyla beraber Olimpiyat Stadı’nda toplandı.

Türk bayrağını kadınlar boksta altın madalyanın sahibi olan Busenaz Sürmeneli taşıdı. Kapanış töreninde tüm oyuncular sahanın ortasında toplandı.

Japon şarkıcı Milet’in küçük bir konser vermesinin ardından tören müzik, dans, sahne ve havai fişek gösterileriyle devam etti.

Törende olimpiyatlarda görevli olanlara da plaket takdim edilirken bir sonraki olimpiyatın ev sahibi Fransa’ya olimpiyat bayrağı teslim edildi.

Dünya Bir Arada

Coşku dolu anlara şahit olan törende 33. Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Fransa’ya olimpiyat bayrakları teslim edildi. Fransa 2024 yılındaki Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak.

Bayram teslim töreni ise Tokyo Valisi Yuriko Koike’nin olimpiyat bayrağını Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’e vermesiyle başladı. Bach ise bayrağı Fransa’nın başkenti Paris’in belediye başkanı Anne Hidalgo’ya teslim etti.

Devir töreninin ardından Fransa milli marşı eşliğinde stadın ekranlarında Paris’in tanıtımı yapıldı.

Bu görkemli gecede IOC Başkanı Thomas Bach, her kıtadan madalya alan sporcuların olduğu kürsüde bir konuşma yaptı. Bu konuşmada sporcuları tek tek tebrik eden Bach, sporun birleştirici gücü sayesinde dünyanın Covid-19 pandemisi başladığından beri ilk kez bir araya geldiğini ifade etti. Sporun barışın dili olduğunu vurgulayan başkan, bu süreçte büyük bir iş başararak olimpiyatların gerçekleşmesini sağlayan Japon halkına teşekkürlerini sunmayı unutmadı.

Olimpiyat kapanış töreni olimpiyat ateşinin söndürülmesiyle sona erdi. Olimpiyat ateşi bir sonraki oyunlara kadar yani 2024 Paris oyunlarına kadar yanmayacak.