TOFAŞ 97 – 83 ALİAGA PETKİM

Tofaş İNG Basketbol Süper Ligi’nin dördüncü haftasında kendi sahası Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda Aliağa Petkim’ i 97 – 83 mağlup ettiler.

Tofaş İNG Basketbol Süper Ligin ‘ de 3. Galibiyetini alan takım 3. Sıraya yerleştiler. İNG Basketbol Süper Ligi’nde henüz galibiyet alamayan Aliağa Petkim ise 4 karşılaşmada 4. yenilgisini alarak lig’ de son sırada kalmış olan takım İNG Basketbol Süper Ligi’nde galibiyet ile tanışamayan tek takım oldular.

TOFAŞ SON ÇEYREKTE FARKI AÇTI

Karşılaşmaya Muhsin Yaşar, Tomislav Zubcic, Berk Uğurlu, Pako Cruz, Elgin Cook ilk beşlisi ile karşılaşmaya başlayan mavi yeşilliler karşılaşmada ilk sayıyı da Pako Cruz ‘ un üç sayılık çizgiden yaptığı basket ile oyuna başladılar.

Maçın ilk setinde iki takım da birbirlerine üstünlük sağlayamayarak 18 – 1 8’lik eşitlik ile sona ermiş oldu.

Tofaş ikinci çeyrekte rakibine üstünlüğü üç sayılık çizgisinin dışından buldukları sayılar ile rakibi Aliağa Petkim karşısında öne de geçtiler. Oyunun ikinci çeyreğinde rakibi Aliağa Petkim bir arada üst üste buldukları 11 sayı ile aradaki farkın açılmasına neden olurken bu süre de Tofaş sayı üretemeyerek rakibine karşılık veremediler. İkinci çeyrekte Tofaş 26 sayı ürete bilirken Aliağa Petkim ise 27 sayı ürettiler. İlk yarıda Aliağa Petkim 45 – 44’ lük üstünlük ile önde tamamladılar.

TOFAŞ ÇEYREĞE HIZLI BAŞLADI

Üçüncü çeyreğe ise Tofaş hızlı başlayan taraf oldu. Üst üste Pako Cruz ve Elgin Cook’un basketleriyle aradaki farkı açan takım rakibi Aliağa Petkim ‘in cevap vermesi ile arada ki oluşan 11sayılık farkı da kapatmış oldular. Üçüncü çeyrekte Tofaş 25 sayı ürete bilirken Aliağa Petkim ise 24 sayıda kaldı. 3. Periyot sonunda iki takım arasında da eşitlik vardı.

Son çeyreğe 69 -69 beraberlik ile giren iki takım da Tofaş bu çeyrekte rakibine sağladıkları üstünlük ile 29 sayı ürete bilirken Aliağa Petkim ise 14 sayı da kaldılar.

Karşılaşmayı 97 – 83 kazanan Tofaş 4 maçında 3 galibiyet 1 yenilgi ile 3sırada yer aldılar.

Rakipleri Aliağa Petkim ise 4 karşılaşmada henüz galibiyet alamayan takım sıralamada son sırada yer aldılar.

Tofaş en çok skor katkısı olan oyuncular; Francisco Javier Cruz Saldivar 27 sayı 6 ribaund, 4 asist, Elgin Cook 17sayı 6 ribaund, 5 asist, Tomislav Zubčić 15 sayı 2 asist, Muhsin Yaşar 11 sayı, 6 rinaund, 2 asist, Kasey Shepherd 10 sayı, 2 ribaund, 8 asist.

Aliağa Petkim en çok skor katkısı olan oyuncular; Justin Wright-Foreman 22 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Gary Browne 18 sayı, 2 ribaund, 10 asist, Darko Planinić 16 sayı, 8 ribaund, 1 asist, Peyton James Aldridge 12 sayı, 3 ribaund, 1 asist, Nusret Yıldırım 11sayı, 4 ribaund.