TFF’DEN HAKEMLERE MÜJDE

TFF geçtiğimiz perşembe özellikle yabancı oyuncu konusunda yaptığı toplantıda hem yabancı oyuncu kararını açıkladı hem de hakemler konusundaki son kararlarını belirtti. Özellikle yabancı oyuncu konusunda aldığı kararla kulüpler birliği tarafından ne kadar eleştirilse de TFF yerli oyuncu teşvikinin artırılması gerektiğini düşünüyor.

TFF’DEN FIRAT AYDINUS KARARI

TFF geçtiğimiz Perşembe yaptığı toplantıyla hem yabancı oyuncu sınırını açıkladı hem de aynı zamanda hakemler konusundaki kararının değişikliğini belirtti. Özellikle 47 yaşını geçmiş hakemlerde performansı iyi olan hakemleri bir yıl daha şans tanıyacağını söyleyen TFF bu kararı doğrultusunda Fırat Aydınus‘un tekrardan önümüzdeki yıl hakemlik yapacağını belli etti. Fırat Aydınus ise hemen fiziksel olarak antrenmanlara başlayacağını ve gelecek sezon en iyi sezonun olmasını istediğini söyledi.

TFF özellikle son yılı olduğunu bildiği için Fırat Aydınus‘a Süper Lig’in ikinci yarısında önemli maçları verecek lige veda etmesinde daha iyi bir hakemlik görevinin sunulmasını istemişti. Fırat Aydınus son maçına Göztepe Beşiktaş maçında çıktı. 15 Mayıs Cumartesi akşamı oynanan karşılaşmada son kez düdüğünü çalan Fırat Aydınus her ne kadar ziraat Türkiye kupası final maçında jübilesini yapmak istese de ziraat Türkiye kupası final maçında hakemlik göreve Ali palabıyık verildi.

TFF’nin adı bu yeni karar doğrultusunda 47 yaşını geçmiş fakat performansı oldukça iyi olan hakemleri bir yılda hakemlik görevi uzatılma kararı verildi. Fırat Aydınus alınan bu yeni karar doğrultusunda hızlı bir şekilde fiziksel antrenmanlara başlayacağını önümüzdeki sezon süper lige son maçlarını çıkarak veda edeceğini söyledi.

TFF’DEN KADIN HAKEM KARARI

TFF aynı zamanda hem yabancı oyuncu sınavını belirledi hem de kadın hakemlere bir müjde verdi. Hem Süper Lig hem de alt liglerde görev yapan kadın hakemlere daha fazla olanak tanıyarak önlerinin açılacağını söyleyen TFF kadın hakemlere büyük bir olanak tanıdı.

Aynı zamanda TFF yabancı oyuncu sayısını azaltarak da yerli oyuncu teşvikini önünü açtığını belli etti. Özellikle yerli oyuncu konusunda milli takım özelinde de geleceği düşünen TFF yerli oyuncu konusunda daha fazla olanak tanıyan takımları teşvik vereceğini belirtti. Her ne kadar kulüpler birliği bu karar doğrultusunda itiraz etse de TFF aldığı karardan dönmeyeceğini belirtti.