TFF Yönetimi 1. Lig Play-Off Sisteminde Değişikliğe Gitti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Lig’in play-off sistemini değiştirme yönünde karar aldı. Resmi olarak gerçekleşen açıklamada Spot Toto 1. Lig’de play-off sisteminin 2022 – 2023 sezonu için değişeceği yer aldı. İşte Türkiye Futbol Federasyonu’nun çarpıcı gündemine dair merak edilen tüm ayrıntılar…

2022 – 2023 sezonu yaklaşırken TFF 1. Lig için play-off sisteminde değişiklik yaptığını açıkladı. Yeni kararlar doğrultusunda direkt olarak üst lige yükselme ve birbiri ile eşleşme kuralları yeniden düzenlendi. Futbol severler Türkiye Futbol Federasyonu/ TFF tarafından Spor Toto 1. Lig’in play-off sisteminde yapılan değişiklikleri merak ediyor.

TFF’den Açıklama Geldi!

TFF yaptığı açıklamada play-off sisteminde yapılan değişikliği detaylandırdı. Bu açıklamaya göre sezon sonlandığında iki takım da ligi ilk sırada bitirirse direkt olarak Spor Toto Süper Lig’e yükselecek. Spor Toto 1. Lig kapsamında uygulana play-off sistemi ise şu şekilde değişti.

– Play-off müsabakalarına katılma hakkı ligi 3 – 4 – 5 – 6 – 7. olarak bitiren takımlara verilecek.

– Play-off finaline ligi 3. olarak bitiren takım direkt olarak yükselebilir.

– Sezon sonunda ligi 5. olarak bitiren takım ile 6. olarak bitiren takım ve 4. olarak bitiren takım ile ise 7. olarak bitiren takım eşleşecek.

Tek Maç Eleme Usulü Belirlendi

Türkiye Futbol Federasyonu, yaptığı play-off sistemi değişikliklerinde maçların 4. ve 5. sırada ligi bitiren takımların sahasında tek maç usulü baz alınarak oynanması gerektiğini ifade etti. Gerçekleştirilen karşılaşmalarda hangi takım kazanırsa, oynanacak ilk müsabaka ligi diğerlerine göre daha alt sırada bitiren takımın kendi sahasında gerçekleşecek şekilde, çift maç eleme usulü esas alınarak devam edilecek. Tüm maçlar neticelendikten sonra kazanan takım, ikinci finalist statüsü ile play-off finaline yükselme hakkı elde edecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, play-off finaline dair de açıklamalarda bulundu. Yeni kararlara göre final maçı tarafsız bir şekilde sahada tek maç eleme usulü baz alınarak oynanacak. Müsabakada kazanan ekip direkt olarak Spor Toto Süper Lig’e yükselecek 3. ekip olma unvanına sahip olacak.