TFF TALİMAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, 3 Haziran Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda talimat değişikliğine gitti. Söz konusu talimat değişikliği ile beraber yaş haddinden dolayı hakemliğe veda eden hakemler, tabi tutulacakları fiziki testleri geçmeleri halinde, bir yıl daha maçlarda görev alabilecekler. Dolayısıyla Beşiktaş-Göztepe maçıyla hakemliğe veda eden Fırat Aydınus da en az bir yıl daha maç yönetebilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nun 3 Haziran Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda, talimat değişikliğine gidildi ve hakemlerin görevi bırakma sınırı olarak belirlenen 47 yaşın, performans değerlendirmesine tabi tutulmak şartıyla 1 yıl daha uzatılmasına karar verildi. Basında ilk olarak “Aydınus Hareketi” başlığı ile duyurulan söz konusu talimat değişikliği, TFF Başkanı Nihat Özdemir tarafından onaylandı. MHK tarafından da doğrulanan değişiklik ile birlikte, Beşiktaş-Göztepe maçıyla hakemliğe veda eden Fırat Aydınus, atletik testleri geçmesi halinde en bir yıl daha maç yönetebilecek.

Aydınus’un aslında futbol çevreleri tarafından, Ziraat Türkiye Kupası Final maçını yöneterek jübile yapması bekleniyordu. Ancak başarılı hakem, MHK’nin bu maça Ali Palabıyık’ı atamasından ötürü, Beşiktaş-Göztepe maçı ile birlikte düdüğünü asmıştı. Bir süre sonra MHK, özellikle sezonun 2. yarısında kritik maçları emanet ettiği eski FIFA kokartlı hakemden, en az bir yıl daha yararlanmaya karar verdi. Konuyu TFF Başkanı Nihat Özdemir’e açan Merkez Hakem Kurulu, Özdemir’in öneriyi kabul etmesinin üzerine harekete geçti ve gereken düzenlemeleri yaparak yönetim kurulunun onayına sundu.

TFF yönetim kurulunun talimat değişikliğine onay vermesinin ardından, söz konusu değişikliğin yaş haddine gelen yardımcı hakemler için de geçerli olacağı ve Cüneyt Çakır’ın ekibinde görevli olan Tarık Ongun’un da şartları yerine getirmesi halinde, bu değişiklikten yararlanabileceği belirtildi.

KADIN HAKEMLER İÇİN DE DÜZENLEME GELDİ

MHK talimatında yapılan bir başka değişiklikle birlikte, Serdar Tatlı’nın da önceden bahsettiği gibi kadın hakemlerin 2. ve 3. Lig’de maç yönetmesinin önü açıldı. Hâlihazırda FIFA kokartı taşıyan dört kadın hakem, erkek hakemlerin de tabi olduğu testleri geçtikleri takdirde, BAL ve Kadınlar Ligi’nin yanı sıra 2. ve 3. profesyonel liglerinde de görev alabilecekler.

AİLESİ İLE PAYLAŞTI

MHK’nin yaş sınırını yükseltme planının gündeme gelmesinin ardından Fırat Aydınus, konuyu ailesi ile paylaştı. Aileden, Aydınus’un hakemliğe devam etmesi yönünde karar çıktıktan sonra da talimatın resmiyet kazandığı öğrenildi. Tecrübeli hakemin yakın çevresine manevi olarak büyük bir sorumluluğunun olduğunu, fiziksel antrenmanlara başlayacağını, bundan sonraki görev süresi boyunca hakem arkadaşlarına ağabeylik yapacağını ve kendisine güvenenlere teşekkür ettiğini söylediği belirtildi.