TFF Stadyumlara Giriş Şartlarını Düzenledi, İşte Yeni Kararlar

Covid-19 tüm dünyada da olduğu ülkemizde de etkisini göstermeye devam ediyor. Bu yolla birçok organizasyon 1 sene ertelenirken birçok karşılaşma ise seyircisiz oynanmıştı. Aşılamaların yapılmaya başlanması ile Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yeni düzenlemeler geldi. 2021-2022 sezonunda uygulamaya geçecek olan kararlar ise şu şekilde;

Gelen kararlarda T.C. Sağlık Bakanlığınca belirlenen aşı takvimine dikkat edilirken son aşılarını takiben 14. Günden sonra stadyuma giriş izni önemli yer tutuyor. Diğer taraftan stadyuma seyirci olarak girmek isteyen fakat Covid-19 geçirmiş ya da izolasyon süreci tamamlanmış kişiler için ise süreç biraz daha farklı işliyor. Seyirci olabilmeleri için 180 gün geçmesi gerektiği yeni TFF kurallarında yer alıyor.

Aşı Yaş Grubuna Dahil Olmamış Kişiler İçin;

Yeni gelen TFF kararlarına göre 12 yaşını doldurmuş fakat aşı yaş grubuna dahil olmamış için seyirci olma şartı şu şekilde; karşılaşmadan önceki 48 saat içerisinde PCR testi yaptırılması ve sonucunun ise negatif olması seyirci olmaları için bir zorunluluk arz ediyor. Fakat diğer yandan aşı yaş grubuna dahil olup da 60 gün içerisinde gerekli aşıları yaptırmayan kişiler stadyumda seyirci olarak yer alamıyorlar. Yine aynı şekilde TFF kararlarına göre 12 yaşından küçük bireylerin PCR testi yaptırmaması halinde stadyumda seyirci olarak yer alması olanaksız olarak görülüyor. Test yaptırılması ile de negatif sonucunun alınması önemli bir madde olarak yer alıyor.

Misafir Takım Seyirci Uygulaması Yapılmayacak

Yeni kararlar esnasında UEFA’nın güncel uygulamaları da göz önüne alınırken TFF’nin misafir takım seyirci uygulamasına da 2021-2022 sezonunda yer vermeyeceği kaydedildi. Kamu sağlığının korunması amacıyla verilen bu kararlar ile birlikte misafir takım için ayrılan tribünlere sadece ev sahibi takımın seyircilerinin alınabileceği ifade edildi. Yine aynı şekilde protokol ve basın tribünlerine girişler için de benzer uygulamaların geçerli olacağı ifade edilirken aynı titizlik ve hijyen kurallarının geçerli olacağı ifade edildi. HES kodunun da girişlerde kontrol edileceği önem arz ederken tüm bu uygulamaların sezon boyunca oynanacak karşılaşmaların sağlıklı bir şekilde yapılması için gerekli olduğu ifade edildi.