TFF Kararı Verdi Stadyumlar Artık Tam Kapasite İzleyici Alacak 9 Kasım

Korona virüs önlemleri kapsamında stadyumlar yarı kapasite ile seyirci almaya başlamıştı. Aşılamanın yaygınlaşması ve COVID-19 önlemlerinin azaltılması ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu müsabakalarla alakalı kritik kararını aldı. 9 Kasım 2021 Salı günü itibari ile oynanan tüm maçlarda statlar yüzde 100 kapasite ile izleyici kabul edecek. Alınan bu karar sporseverler tarafından coşku ile karşılandı. İşte taraftarların yüzünü güldüren son dakika gelişmesine dair merak edilen ayrıntılar…

Son dakika duyurusu Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) geldi. COVID-19 bulaş riskini azaltmak için stadyumların doluluk oranı yüzde 50 olacak şekilde seyirci kabul ediliyordu. Ancak önlemlerin azaltılması ile birlikte kritik karar geldi.

13 Ağustos’tan Beri Stadyumlar Yarı Kapasiteyle Seyirci Kabul Ediyordu

Korona virüs kapsamında alınan önlemler neticesinde 13 Ağustos 2021 tarihinden itibaren oynanan tüm maçlarda stadyumların doluluk oranı yüzde 50 idi. Mesafe kuralı baz alınarak uygulanan sistemde izleyiciler, koltuklara bir dolu bir boş olacak şekilde oturuyordu. Ancak çift doz aşılama oranının artması ve COVID-19 salgınının kısmen de olsa kontrol altına alınması ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 9 Kasım 2021 Salı gününden itibaren statların tam kapasite ile çalışabileceğine dair kararını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) stadyumların seyirci kabul etmesine ilişkin resmi açıklama yaptı. Yapılan açıklamada TFF Sağlık Kurulu’nun önerileri ve görüşleri doğrultusunda belirlenen sağlık tedbirlerinin de alınması ile birlikte 9 Kasım 2021 Salı gününden itibaren gerçekleşecek profesyonel karşılaşmalarda stadyumların yüzde 100 kapasite ile seyirci kabul edebileceği yönünde karar alındığı ifade edildi.

7 Eylül 2021 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı 12 yaş ve üstü kişilere COVID-19 için aşı hakkı tanımladı. 60 günün geçmesi ile birlikte 9 Kasım 2021 itibari ile ikinci aşılamalar gerçekleşmiş olabilecek. Dolayısıyla taraftarlar arasında yaş ayrımı yapılmaksızın çift doz aşı yaptırmış ya da belirli bir süre için korona virüse yakalanmış kişiler mücadeleleri stadyumda seyirci olarak izleyebilecek. Taraftarlar, TFF’nin aldığı bu kararı coşku ile karşıladı.