TFF 1. Lig’de Yabancı Oyuncu Yağmuru

TFF 1. Lig takımlarından bazıları kadrosunda sadece yerli oyuncuya yer verirken kimi takımlarda kadrosunda neredeyse sadece yabancı oyunculara yer verdi. İlk devresinde tam 38 ülkeden farklı yabancı futbolcuya forma giyme şansı tanıyan TFF 1. Lig’de Nijerya’dan 12, Senegal’den 10, Brezilya ile Fildişi Sahili’nden ise 7’şer oyuncu yer aldı.

TFF 1. Lig ekiplerinden Altınordu ve Bursaspor kadrolarında sadece yerli futbolculara şans verirken ligde bulunan diğer 16 ekip ligin yarısı boyunca 108 farklı yabancı uyruklu isme yer verdi.

Tam 108 Oyuncu Yer Aldı

Altınordu ve Bursaspor kadrolarında sadece yerli oyunculara yer verirken 9 farklı yabancı oyuncuya sahada yer veren İzmir temsilcisi Altay, en fazla yabancı oyuncu oynatan takım oldu.

TFF 1. Lig 2020-2021 sezonunun ilk devresinde tam 108 yabancı uyruklu futbolcu forma giydi. Statü gereği kadrolarında en fazla 10 yabancı uyruklu futbolcu buldurabilme ve bu isimlerden 6’sına müsabaka kadrosuna yer verebilme imkanına sahip TFF 1. Lig ekipleri sahada aynı anda 5 yabancı uyruklu futbolcuya yer everebiliyor.

TFF 1. Lig ekiplerinden Altınordu ve Bursaspor kadrolarında sadece yerli futbolculara şans verirken ligde bulunan diğer 16 ekip ligin yarısı boyunca 108 farklı yabancı uyruklu isme yer verdi. Aias Osman, Adana Demirspor ile Tuzlaspor’da Aldin Cajic ise İstanbulspr ve Tuzlaspor’da forma giyeme şansı bulan isimler.

Adana Demirspor’da yer alan Emikijus Zubas ve Menemenspor’dan Genrian Selmani ligin ilk yarısında oynanan tüm maçlarda 90’ar dakika yeşil sahada yer aldı. Yabancı oyuncular arasında oldukça yüksek performans gösterenler de vardı. Altay’da yer alan Marco Paixao 12 gole imza atarken Giresunspor’dan Ibrahima Balde 7 gole ulaştı.

Takımların Yabancı Oyuncu İstatistikleri

İzmir temsilcisi Altay’ın 9 yabancı ile oynadığı ligde, Adana Demirspor, Adanaspor, Aydeniz Et Balıkesirspor, Bereket Sigorta Ümraniyespor, Giresunspor ve Tuzlaspor 8’er, Ankaraspor, İstanbulspor, Menemenspor, Royal Hastanesi Bandırmaspor 7’şer, Ankara Keçiörengücü, Beypiliç Boluspor ve Yılport Samsunspor 6’şar, Akhisarspor 5, Eskişehirspor 2 yabancı uyruklu sporcuya kadrolarında şans verdi.

İlk devresinde tam 38 ülkeden farklı yabancı futbolcuya forma giyme şansı tanıyan TFF 1. Lig’de Nijerya’dan 12, Senegal’den 10, Brezilya ile Fildişi Sahili’nden ise 7’şer oyuncu yer aldı. Bu ülkelerin dışında Bosna Hersek, Sırbistan 6, Gana, Hırvatistan, Kamerun 5, Arnavutluk, Mali, Portekiz 4, Kosova 3, Benin, Fransa, Hollanda, Polonya, Slovenya 2, Almanya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Burkina Faso, Büyük Britanya, Fas, Gambiya, Gine, Güney Afrika, İspanya, İsrail, İtalya, İzlanda, Liberya, Litvanya, Panama, Suriye, Togo ve Venezuela’dan 1’er futbolcu yer aldı.