Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

Terleyerek kilo veremezsiniz. Terleme vücudun su ve mineral atmasına neden olur. Bu geçici kilo kaybı kısa bir süre içinde geri kazanılacaktır. Kilodaki kısa süreli değişikliklerin çoğu su ve minerallerden kaynaklanır. Benzer şekilde, aşırı terleme kalıcı kilo kaybına neden olmaz.

Spor sırasında terlemek kilo vermenize neden olur mu? Sıcakta terlerseniz kilo verir misiniz? “Daha çok terleyenler daha mı çok kilo alır?” Bunlar kilo vermek isteyenlerin en sık sorduğu sorulardır. Bu makaleyi okuyarak cevapları öğrenin.

İnsanlar neden terler?

Terleme normal ve sağlıklıdır. Ter bezleri sağlıklı bir şekilde çalışan her insan diğerlerinden daha fazla terler.

Terlemenin temel amacı vücut ısısını azaltmak ve normale döndürmektir. Çoğunluğu su olan ter buharlaştığında vücudun ısısı doğal olarak düşer.

Egzersiz vücut ısısını artırır.

Terlemek için kasların aktif olması gerekmez. Nemli ve sıcak havalarda da terleriz. Amaç vücut ısısını düzenlemektir.

Terlemek neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terleme, vücudunuzun su ve mineralleri atması için normal bir yoldur. Vücudunuz bunu iç sıcaklığını korumak için yapar.

Ancak her terleme kilo kaybına yol açmaz. Saunada otururken veya sıcak havalarda olduğu gibi sadece vücut ısınızı düzenlemek için terlerseniz kilo alırsınız. Yediğiniz karbonhidrat miktarı ne kadar kilo alıp vereceğinizi etkileyebilir.

Terlemek tek başına kalori yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olmaz.

Terleme ile ne kadar kalori yakılır?

İyi bir antrenmandan sonra terli bir spor kıyafeti ve kırmızı yüzlü bir insan hayal edebilirsiniz. Daha fazla terlemenin mutlaka daha fazla kilo vermek anlamına gelmediğini bilmelisiniz.

Her vücut kendine özgüdür ve terleme miktarı da öyle. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla terler çünkü ter bezleri daha aktiftir.

Terleme miktarı yakılan kalori ile doğrudan bağlantılı değildir. Daha fazla terleyen insanların daha az kalori yaktığını söylemek de yanlıştır.

Egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Terlemek zorunda kalmadan da kilo vermek mümkündür. Kilo vermek için kalori açığı yaratmanız gerekir. Daha az kalori tüketerek veya kalori yakmanıza yardımcı olacak aktiviteler yaparak bu açığı kapatabilirsiniz. Bu aktiviteler için terlemenize gerek yoktur.

Terleyerek ne kadar kilo verebilirsiniz?

Terleyerek ne kadar kilo verebileceğiniz, terlediğiniz miktara, mineral içeriğinize ve ne kadar karbonhidrat tükettiğinize bağlıdır.

Terlemeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Terleme miktarı, ter bezlerinizdeki aktivite seviyesi gibi diğer faktörlerden de etkilenir.

  • Vücut Büyüklüğü: Daha büyük vücut ölçüleri daha fazla terlemeye neden olur çünkü vücudun yüzey alanı daha büyüktür.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücudumuz sıcağa karşı daha az toleranslı hale gelebilir. Yaşlandıkça terleme miktarı değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla ısı üretir. Daha fazla kas kütlesine sahip olan kişi, aynı ağırlıkta olmaları durumunda diğerinden daha fazla terleyecektir.
  • Sağlık Durumu: Terleme hormonal değişiklikler, grip, anksiyete ve benzeri sağlık faktörlerinden etkilenebilir.

Nasıl daha fazla kalori yakabilirim?

Yağ yakmaya ve kilo vermeye çalışıyorsanız, egzersiz yoğunluğunuzu ve sıklığınızı artırmak çok önemlidir. Egzersizleriniz ne kadar yoğun ve kalori yakıcı olursa o kadar hızlı kilo verirsiniz.

Aşırı terlemeye neden olmayan egzersizler yine de kalori yakabilir. Kışın egzersiz yapıyorsanız veya hafif ağırlıklar kaldırıp yüzüyorsanız, çok fazla terlemenize neden olmaz, ancak yine de kalori yakar.

Kalori yakımını desteklemek için sağlıklı yetişkinler haftada beş kez 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmalıdır. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, Ağırlık kaldırmak veya vücut ağırlığını egzersiz olarak kullanmak forma girmek için iyi bir yoldur.

Fitness KompanionTüm fitness seviyeleri için kardiyo egzersizlerinin yanı sıra vücudun her bölümünü çalıştıracak vücut ağırlığı egzersizleri de bulunmaktadır. Ayrıca şunları da bulabilirsiniz aralıklı oruç Böylece kolayca bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek her zaman kilo verdiğiniz ve kalori yaktığınız anlamına gelmez. Terlemek yağ yakmaz. Ayrıca gerçekten ne kadar formda olduğunuzun da bir göstergesi değildir.

Kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizi yoğunlaştırmaya odaklanmalısınız. Daha fazla terlemeyin.

Ayrıca Oku: