Teniste Altın Madalya İsviçre’nin Oldu

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda dünya 12 numarası Belinda Bencic çekişmeli geçen finalin ardından kadınlar tenisinde bir ilke imza attı ve İsviçre’nin ilk altın madalyasını getirdi.

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı 2020 Yaz Olimpiyatları’nın sekizinci gününde Ariake Tenis Park Merkez Kortu’nda düzenlenen finalde İsviçreli Belinda Bencic, Çekyalı raket Marketa Vondrousova ile karşı karşıya geldi. Altın madalya için mücadele eden iki raketin maçı, üç sete uzayarak toplamda iki saat 30 dakika sürdü.

Setlerde Durum Eşitleniyor

Maçın açılış oyunlarında karşılıklı servislerin kırıldığı ilk sayıların ardından, iki tenisçi de servislerine tutunarak ilk sette durumu 5-5’e kadar getirdi. Ancak İsviçreli raket kendi servisini aldıktan sonra rakibinin servisini kırarak durumu 7-5 yaptı ve ilk seti kendi hanesine yazdırdı.

İkinci setin başından itibaren daha yüksek bir performans sergileyen Çekyalı dünya 42 numarası Vondrousova daha ilk oyunda rakibinin servisini kırmayı başardı. Set boyunca kendi servisini koruyan Çek raket, bir kez daha Bencic’in servisini kırarak 6-2’lik rahat bir skorla maçın genel durumunu 2-2’ye getirdi.

Bencic’in Geri Dönüşü

İsviçreli raket Belinda Bencic son sette mücadelenin seviyesini arttırarak ağırlığını koydu. Rakibinin servisini üç kez kıran Bencic, set boyunca ilk servislerini %75’lik yüksek bir oranla oyuna sokmayı da başardı. Skoru 6-3’e getirerek maçı kazanan İsviçreli sporcu altın madalyaya ulaşırken Marketa Vondrousova ise Çekya’ya gümüş madalyayı götürdü. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Roger Federer ile gümüş madalyaya ulaşan İsviçre, tarihinde ilk defa Belinde Bencic sayesinde kadın tenisinde altın madalya kazanmış oldu.

Belinda Bencic finale ulaşmak için son Roland Garros şampiyonu Barbora Krejcikova ve dünya 18 numarası Anastasia Pavlyuchenkova gibi isimleri elemişti. Çek Vondrousova ise üçüncü turda 2020 olimpik tenisinin en şaşırtıcı sonuçlarından birine imza atarak dünya iki numarası Japon Naomi Osaka’yı yarışma dışı bırakmıştı.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda tek kadın tenisinde bronz madalya ise Kazak rakibi Elena Rybakina’yı 1-6, 7-6, 6-4’lük skorla eleyen Ukraynalı dünya 6 numarası Elina Svitolina’nın oldu.