Temsilcilerimizin Değeri Yükseldi

Geçtiğimiz sezon kulüplerinde gösterdikleri performanslarla birlikte Avrupa’nın oldukça dikkatini çeken temsilcilerimizin değerinin arttığını gösteren raporlar, Türk futbolseverlerin göğsünü kabartıyor.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde düzenli olarak forma giyen ve gösterdikleri performanslarla birlikte takımlarına büyük katkılar sağlayan temsilcilerimiz arasında rapora göre en yüksek piyasa değerine sahip olan Hakan Çalhanoğlu’nun değerinin 40 milyon Euro’ya yaklaştığı görülüyor.

Türk Futbolcular Değer Kazanıyor

Türkiye’deki futbol ikliminde yabancı tartışmaları, hakem kararları, yönetici ve teknik direktör açıklamaları tartışıladursun yurtdışında ve yurtiçinde forma giyen Milli oyuncularımızın değerlerindeki artış, tüm futbolseverleri sevindirecek cinsten.

KPMG Football Benchmark tarafından düzenlenen “En Değerli 10 Türk Oyuncu” sıralamasında yer alan 8 oyuncunun yurtdışında forma giyiyor olması ve Guardian tarafından hazırlanan en iyi 100 futbolcu listesinde Burak Yılmaz’ın 85’inci sırada yer alması, gerçekten oldukça gurur verici.

Bahsi geçen rapora göre uzun bir süreden bu yana Milli Takım’da kaleyi hangisinin koruyacağı tartışmalara neden olan Altay Bayındır ve Uğurcan Çakır’ın değerleri sırasıyla 17 milyon 300 bin Euro ve 19 milyon 200 bin Euro olarak belirlenirken, Getafe forması giyen Enes Ünal’ın değerinin de 18 milyon 700 bin Euro olduğu ifade ediliyor.

Sıralamada Altay 10’uncu, Enes 9’uncu ve Uğurcan 8’inci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz sezon PSG önünde tarihi bir başarıyla şampiyon olarak uzun süreli hasretine son veren Lille’de gösterdikleri performansla takımlarını zirveye taşıyan Yusuf Yazıcı 20 milyon 700 bin Euro ile 7’inci ve Zeki Çelik 21 milyon 300 bin Euro ile 6’ıncı sırada yer alırken, bu iki oyuncunun üstünde bir diğer Fransız temsilcisi Marsilya’da forma giyen Cengiz Ünder yer alıyor.

Marsilya’nın sezon başında kadrosuna kattığı Cengiz Ünder’in 21 milyon 500 bin Euro değeri bulunuyor. Milli Takımımızın 3 başarılı savunmacısından Ozan Kabak 22 milyon 300 bin Euro ile 4’üncü sırada yer alırken, Merih Demiral 25 milyon 200 bin Euro ile 3’üncü ve Çağlar Söyüncü de 37 milyon 800 bin Euro değerle 2’inci sırada yer alıyor.

Listeye giremeyen ancak Guardian tarafından 2021’in en iyi 100 futbolcusundan birisi olarak gösterilen Burak Yılmaz’ın değerini ise attığı gollerle sevindirdiği Lille taraftarı daha iyi belirleyebilir.

Hakan Çalhanoğlu Zirvede

Sezon başında Milano’nun iki temsilcisi arasında mekik dokuyan ve AC Milan’dan Inter’e bedelsiz olarak transfer olan Hakan Çalhanoğlu KPMG’nin raporuna göre zirvede yer alıyor. Listedeki en yaşlı oyuncu olmasına rağmen daha 27 yaşında olan Hakan Çalhanoğlu’na atfedilen değer ise tam olarak 39 milyon 600 bin Euro.

Milan’da gösterdiği başarılı performansı Inter’e de taşımayı başaran Milli Oyuncunun bu sezon forma giydiği 21 resmi maçta 6 gol ve 8 asisti bulunuyor. Hakan, Serie A’da oynadığı son 5 maçta 2 gol ve 4 asistlik katkı sağlayarak takımının yakaladığı galibiyet serisine büyük katkıda bulundu.