TEK KULVARDA YARIŞAN TRABZONSPOR

Bu sezonun şampiyonluk yarışında olan takımlardan birisi olan bordo mavili takım tecrübeli teknik adam Abdullah Avcı ile bu yarışın en önemli adayı konumundalar.

Geçtiğimiz sezon göreve başlayan tecrübeli teknik adam Abdullah Avcı Trabzon kentini adeta bu sezon şampiyonluk havasına sokmuş durumda.

Üst üste topladığı puanlar ile süper lig de lider Fenerbahçe’ nin 1 puan gerisinde 18 puan ile ikinci sırada yer alan takım henüz mağlubiyet ile de tanışmadılar.

Sezona iyi başlayan takım sonunu getire bilek mi?

EN ÖNEMLİ ARTISI YUNAN OYUNCU

Bordo mavili takımın hücum anlamında performansının yanı sıra kadrosunda ki oyuncuların olağan üstü performansları.

Kadroda ilk akla gelen isim tabi ki hiç kuşkusuz Yunan oyuncu 28 yaşındaki Anastasios Bakasetas ve harika performansı.

Yunan oyuncu Anastasios Bakasetas süper lig de 8 maçta 5 gol ve 3 asistlik performansı yanı sıra hücumda ki çalışkanlığı mücadelesi ile Trabzonspor’ un buralarda olmasının en önemli etkeni.

Tecrübeli oyuncu işin hücum da olduğu kadar savunmada da topa müdahalesi, yaptığı pas arası ve müdahaleleri ile çok etkili. Lig de attığı goller ve asistleri yanı sıra oyun okuma becerisi olarak lig deki en iyi oyunculardan birisine sahip diye biliriz Trabzonspor için.

SAVUNMA DA EKSİK VE ZAYIF KALABİLİYOR

Süper lig de iyi bir başlangıç yapmış olsalar da ilk haftalar da savunmada ki zaafları çok rahat belirgin oluyordu. Savunmada özellikle İsmail Köybaşı’ nın performansı etkili olsa da kalelerine en çok şut gelen takımların başındalar. Savunma da Stoper pozisyonun da Edgar le yanında daha sağlam bir profilde oyuncuya ihtiyaç duyulması ve son maçlar da farklı oyuncular ile oynamış olmasının da etkisi olacaktır.

Orta sahada ki oyuncu grubu bunlar M. Hamsik ön alan baskısı yüksek olsa da Berat Özdemir’ e verdiği desteğin az olması. Orta sahada Berat ‘ a binecek olan iş yükünün fazla olması bunu ne kadar kaldıracak olup olmaması düşündürücü.

Rakiplerinin en çok sevdiği bölge sol koridor. İsmail Köybaşı önünde Nwakaeme ile yarattıkları boş alanlar da rakip çok tehlikeli pozisyonlar yakalıyor.

MERKEZDE SAYISAL ÜSTÜNLÜĞÜ VE OYUN KURMA

Bordo mavili takım orta saha merkezinde rakiplerine göre üstün olmaları bununla beraber orada topu etkin ve hızlı bir şekilde kullana bilecek oyuncu grubuna sahip olması çok kıymetli.

Bunun yanı sıra rakiplerin önde ki baskını kaldıramayan takım ve orta sahada ki oyuncu grubu ile bunu çözememiş olmaları şaşırtıcı.

HIZLI HÜCUM İLE GEÇİŞLERİ

Bordo mavili takımın hücum aksiyonlarında buldukları gollere baktığımız da direkt ve hızlı hücum geçişleri ile gelen goller oldu. Burada teknik adam Abdullah Avcı ile iyi çalışmış olan takım geçiş hücumlarında etkili oldukları kadar rakiplerine de bir o kadar pozisyon fırsatı tanıyorlar.

Burada ki en önemli etken tabi ki Berat’ın yalnız kaldığı rakibe baskıda M. Hamsik’ in prese yardıma gelmemesi.