Süper Lig’de Yeni Düşme Kuralı

Pandemi döneminde süper ligde son 3 sırada bulunan takımın düşürülmeme kararı alınmıştı bu karar neticesinde süper lig oldukça kalabalık hale gelmiş ve takımlar alışıla gelmedik fikstür ve maç temposu içerisinde kendilerini bulmuşlardı.

Daha sonra üzerine bir de Avrupa kupalarında mücadele eden takımlarımızın da maç sayısı en azından 6 maç daha artmış oldu ve içinden çıkılması oldukça güç bir hale geldi. Hem geçen sezon süper ligden 4 takım düşürüldü hem de sayının tekrar aşağı çekilmesi adına bu sezonda 4 takım düşürülecek. Bu durum göz önüne alındığında geride kalan 15 haftalık periyotta süper ligin son 4 sırasında yer alan takımları inceleyelim.

SıraArmaTakım AdıMaçGalibiyetBeraberlikMağlubiyetAtılan ve Yenilen golAverajPuan
17 GöztepeGöztepe1535715:21-614
18 Yeni MalatyasporY. Malatyaspor1542912:23-1114
19 KasımpaşaKasımpaşa1525814:22-811
20 Çaykur Rizespor Ç. Rizespor15311112:31-1910

Çaykur Rizespor’un Durumu

Karadeniz temsilcisi sezona Bülent Uygun yönetiminde başlamış fakat ilk 6 haftada galibiyet yüzü görememiş ve 6 maçta 5 mağlubiyet alırken yalnızca 1 puan almayı başarmıştı.

Daha sonra Çaykur Rizespor yönetimi aldığı karar ile Bülent Uygunun görevine son vermiş ve yerine bir sezonda Galatasaray başındaki görevinde 3 kupa birden almayı başaran süper lig tarihine geçen Hamza Hamzaoğlu’nu getirmişti. Hamza Hamzaoğlu’nun gelişi de Karadeniz ekibinde olağan üstü etki yaratmasa da 9 maçta 3 galibiyet almayı başardı.

Önemli bir yatırım ile sezona başlanmış olmasına rağmen bu yatırımın yapıldığı teknik adamın secimi ve daha sonra sabır gösterilmemiş olması önemli bir yönetim sıkıntısı.

Kasımpaşa’nın Durumu

Sezona Şenol Can yönetiminde start veren İstanbul ekibi lisans düzeyinin yeterli olmaması sebebiyle ceza almamak adına görevine son vermiş ve yerine Cihat Arslan’ı getirmişti. Cihat Arslan yönetiminde 9 maça çıkan Kasımpaşa 1 galibiyet ve 2 beraberlik alabilmiş yalnızca 5 puan toplayabilmişti.

Kasımpaşa aldığı beraberliğin ardından 3 maç üst üste kaybeden Kasımpaşa’da Cihat Arslan’ında görevine son verilmiş yerine Hakan Kutlu Getirilmişti. Hakan kutlu’nın görevde geçirdiği 5 haftanın sonucunda Kasımpaşa 1 galibiyet ve 2 beraberlik aldı ve toplamda 11 puan toplayabildi.

Yeni Malatyaspor’un Durumu

Sezona tecrübeli teknik adam İrfan Buz yönetiminde start veren Yeni Malatyaspor yönetimi 8 haftalık periyotta alınan 2 galibiyet ve 6 yenilgilik dönem içerisinde peş peşe alınan 5 mağlubiyet sonrasında tecrübeli teknik adamın görevine son vermiş ve yerine süper ligde daha önce oynatmış olduğu savunma futbolu ile beğeni toplamış Rumen teknik direktör Marius Sumudica göreve getirilmişti. Rumen teknik adamın gelişiyle birlikte ilk 2 maçını kazanan yeni malatyaspor daha sonra 3 maçtan mağlubiyet ile ayrılmıştı.

Son 2 haftadır ise 0 – 0 berabere kalarak savunmadaki sorunlara 2. Kez çözüm bulan rumen teknik adamın takımı 15 maçta 14 puan toplamayı başardı.

Göztepe’nin Durumu

İzmir temsilcisi sezon öncesinde hem yönetimdeki futbol aklında değişikliği gitmiş hem de teknik direktörlük görevine Ünal Karaman’ı getirmişti. İlk 3 maçta 2 beraberlik 1 mağlubiyet alan Ünal Karaman’ı henüz sezon başı olmasına rağmen görevine son veren Göztepe yönetimi daha sonra Slovak liginde şampiyonluk yaşamış genç teknik adam Nestor El Maestro’yu getirmişti.

Genç teknik adamın göreve gelmesiyle çıkılan ilk maçta galibiyete uzanan izmir temsilcisi dahasonra 4 maçta 4 mağlubiyet aldı ve kötü bir seri yakaladı. Bu seri sonucunda düşme potasındaki bir diğer ekip Kasımpaşa karşısında tekrar galibiyet sevinci yaşayan Göztepe lider Trabzonspor’a kendi sahasında 1 – 0 mağlup oldu. Bu mağlubiyet sonrasında çıktığı 5 maçta 1 galibiyet 3 beraberlik ve 1 yenilgi aldı.

Göztepe’de asıl sorun teknik direktörlerden ziyade futbol aklı ve yapılan transferlerin pekte süper lig kalitesinde olmaması.