Süper Lig’de Unutulmazlar Bursa’dan Gol Haberi Var

Şampiyonluk yarışının son haftaya taşındığı 2009-2010 sezonunda, hatalı anons skandalı yaşandı.

2009-2010 sezonunda Bursaspor ve Fenerbahçe arasında kıran kırana bir şampiyonluk yarışı yaşanırken şampiyon ligin son haftası belli olacaktı. Ligin son haftasında Bursaspor’un 1 puan önünde olan Fenerbahçe, Kadıköy’de Trabzonspor’u yenmesi durumunda şampiyonluğunu ilan edecekti.

Şükrü Saraçoğlu Stadında 1-1 giden mücadelede, maçın son dakikaları oynanırken Bursa’dan gol haberi olduğu, Bursaspor-Beşiktaş maçının 2-2 bittiği anons edildi. Fenerbahçe bu sonuçla şampiyon olduğu şeklinde statta yapılan anons lig tarihinde skandala neden oldu.

Yapılan anons üzerine sahadaki Fenerbahçeli futbolcular ve taraftarlar arasında sevinç gösterisi yaşanırken, gerçek kısa sürede anlaşıldı. Bursaspor tarihinde ilk kez şampiyon olurken, Fenerbahçe cephesi lig tarihindeki en ilginç ve dramatik olaylardan bir tanesini yaşadı.

En Fazla Puan Farkı Atan Takım Galatasaray

Galatasaray lig tarihinde en fazla puan farkıyla şampiyon olan takım konumunda bulunuyor.

Sarı-kırmızılılar 1987-1988 sezonunda Beşiktaş’a 12 puan fark atarak şampiyon oldu. Cimbom 90 puanla şampiyonluğa ulaşırken, Siyah-beyazlılar 78 puanla ligi ikinci sırada tamamladı.

Beşiktaş ve Galatasaray Ligi Eksi Averajla Tamamladı

Üç büyükler arasından ligi, eksi averajla tamamlayan iki takım konumunda bulunan Beşiktaş ve Galatasaray, lig tarihinin tozlu raflarında yerlerini aldılar.

Beşiktaş, eksi 7 averajla Üç büyükler arasında ligi en kötü averajla bitiren ekip konumunda olsa da, Galatasaray eksi 5 averajla rakibinin ardından kötü rekora ortak oldu. Siyah-beyazlılar, 1975-1976 sezonunda ligi 11.sırada tamamlarken 25 gol atıp 32 golü kalesinde gördü. Sarı-kırmızılılar ise 2010- 2011 sezonunda Süper Lig‘i 8. Tamamlarken 41 gol atıp 46 golü kalesinde görerek Siyah-beyazlıların ardından bu kötü rekora ortak oldu.

Büyük Maçların Takımı Beşiktaş

Kara kartal, ezeli rakiplerini bir sezonda her iki maçta da yenmeyi başaran tek takım olarak kayıtlara geçti.

2002-2003 sezonunda şampiyonluğa ulaşan Siyah-beyazlılar, Fenerbahçe’yi 1-0 ve 2-0, Galatasaray’ı her iki karşılaşmada 1-0’lık skorlarla geçmeyi başararak, bu karşılaşmalarda kalesinde gol görmeyerek bu alanda ilk ve tek takım olmayı başardı.