Süper Lig

Süper Lig’de Şaşırtan Değer Kaybı

Koronavirüs salgını, tüm dünyada ekonomik kriz yaşanmasına da neden oldu. Pandemi öncesinde piyasa değeri 685.38 milyon Euro olan Süper Lig, %19 oranında değer kaybı yaşadı. 18 takımın toplam kadro değerinin ise 553. 73 milyo Euro gerilediği bilgisi edinildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sebebiyle liglere 3 ay öncesinde ara verilmişti. Bu süreçte en fazla etkilenenler arasında futbol piyasası yer aldı. Salgın nedeniyle kulüpler, stat, yayın ve mağazacılık gelirlerinden ciddi boyutta mahrum kaldı.

Süper Lig’de son mücadele 17 Mart günü oynanmıştı. 19 Mart günü askıya verilme kararının ardından ise, liglerin 12 Haziran günü başlayacağı duyuruldu.

Şampiyonluk yarışı tüm hızıyla devam ederken, küme düşme hattında yaşanan mücadeleler de, ligde takımların ve oyuncu değerlerinin artışına neden oluyordu.

Süper Lig ekiplerindeki bu artış ise, pandemi sonrasında tam tersine döndü. Ve 18 Mart itibariyle 685. 38 milyon Euro olan değer, %19.2 oranında geriledi.

En Fazla Değer Kaybeden Beşiktaş

Süper Lig’de tüm takımların toplam değerinin ise gerileme sonucunda 553. 73 milyon Euro’ya düştüğü öğrenildi. Öte yandan en fazla kayba uğrayan kulübün de %25.8 oranında kayıpla Beşiktaş olması dikkat çekti.

Siyah beyazlı kulüp, 15 Mart tarihi baz alındığında 73.58 milyon Euro bedele sahipken, şu an güncel piyasa değeri 54. 63 milyon Euro oldu.

Güncel Yazılar