Süper Lig’de Öne Çıkan Performanslar


Süper Lig, 4. Haftadan 5. Haftaya doğru geçerken hem takım hem de bireysel bazda oldukça önemli performansları da seyircilere sunmuş oldu. Takım bazında İrfan Palut yönetimindeki Konyaspor, Francesco Farioli yönetimindeki Karagümrük, Ömer Erdoğan yönetimindeki Hatayspor iyi performanslar gösterdiler.


Ancak özellikle yabancı kuralının da gelmesiyle geri kalan Anadolu kulüplerinin geçtiğimiz sezonlara nazaran daha güçsüz ve 4 Büyükler ile aralarındaki farkın daha ciddi olduğu da futbolseverlerin gözünden kaçmadı.


Hücum Oyuncuları


Ligimizde birçok kaliteli hücum oyuncusu mücadele ediyor. Attıkları gollerle, yaptıkları asistlerle taraftarların sevgilisi olan oyunculardan bazıları bu sezona da oldukça iyi başladı. 2021/2022 sezonunda bu oyuncuların başını ise şüphesiz Trabzonspor’un sol kanadı Anthony Nwakaeme çekiyor. 2020/2021 sezonunda alışıldık performansından uzak kalan oyuncu bu sezon ise 4 maçta attığı 4 golle ve oyuna yaptığı katkıyla listenin başında.


Patlayıcı gücü, birebir adam geçmedeki inanılmaz yeteneği ve aldığı sorumlulukla Nwakaeme, Trabzon için oldukça değerli. Özellikle Bakasetas ile yakaladıkları uyumla birlikte Trabzonspor’un hücum gücünü arttıran oyuncuyu izlemek büyük bir zevk. Nwakaeme’yi gol sıralamasında Saba Lobjanidze ve Aleksandar Pesic izlerken bu oyuncuların üst sıralarda olması da tesadüf değil.


Lobjanidze Ankaragücü’nde de ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu göstermiş, Ankara temsilcisi ile çıktığı 37 maçta 11 gole doğrudan katkı sağlamıştı. Hatayspor’da da yükselen grafiğiyle dikkat çeken oyuncunun sezon sonuna kadar bu performansı sürdürmesi durumunda Avrupa’ya transferi oldukça olası.


Aleksandar Pesic de özellikle Adana Demirspor maçında attığı iki kaliteli golle Karagümrük taraftarlarını ve Farioli’yi oldukça memnun etti. Düzgün vuruşları ve koşularıyla dikkat çeken Sırp oyuncu sezon boyunca Karagümrük’e önemli katkılarda bulunacak. Bu oyuncularla birlikte Beşiktaş’ta Michy Batshuayi kariyeriyle dikkat çeken oyunculardan biriyken, oyun içinde yaptığı presle de özel bir oyuncu olduğunu gösterdi.


Altay’ın santraforu Daouda Bamba ve Antalyaspor’un Amerikalı santraforu Haji Wright da sezon boyunca sık sık gollerini izleyeceğimiz oyuncular olacak gibiler.


Savunma Oyuncuları


İşin savunma tarafında yükü çeken oyunculara defans hattından başlamadan önce Beşiktaş’ın defansif orta sahası Josef De Souza’ya dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle Pjanic’in gelişiyle birlikte oyun içindeki özgüveni artan Brezilyalı orta saha Yeni Malatyaspor maçında 87 pasın tamamında başarıya ulaşarak dikkat çekti.


Zaten çok kaliteli bir top kapma ve alan kapama oyuncusu olan Josef’in bu performansı takdire şayan. Fenerbahçe’de de Luiz Gustavo geçen sezonun son dönemlerinde yaşadığı formsuzluğu aşarak takıma önemli katkıda bulunan bir diğer defansif orta saha olarak karşımıza çıkıyor.