Süper Lig’de 2021 – 2022 Sezonuna Anadolu Takımları Damga Vurdu

Takdir edersiniz ki, Süper Lig’de her sezonun farklı bir hikayesi oluyor. Geçtiğimiz sezon Beşiktaş ile Galatasaray arasında son maçın son düdüğüne kadar devam eden bir rekabet söz konusu idi. Ondan önceki sezon Başakşehir ile Trabzonspor arasında şampiyonluk yarışı vardı.

Bir başka deyişle, genellikle İstanbul takımlarının şampiyonluk mücadelesi verdiklerini söylemek gerekir. Ancak, 2021 – 2022 sezonunda işler değişti. Bu sezona daha şimdiden Anadolu takımlarının damga vurduğunu söyleyebiliriz. Gelin, Anadolu takımlarının performansına yakından bakalım!

Trabzonspor Sezonun Yıldızı Olmayı Başardı

Bordo mavili takım; son olarak 1983 – 1984 sezonunda şampiyon olmayı başarmıştı. Abdullah Avcı yönetiminde harika bir performans ortaya koyan Trabzonspor; ilk yarıyı lider bitirmeyi garantiledi. Ayrıca, 19 haftanın 13’ünü lider tamamlayarak kırılması güç bir rekora imza attı.

Abdullah Avcı’nın öğrencileri; 18 maçta 14 galibiyet, 3 beraberlik ve yalnızca bir yenilgi aldı. 36 gol atıp 14 gol yiyen Trabzonspor’un Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile arasında ciddi puan farkları bulunuyor. Bordo mavili takımın şampiyon olup olmayacağı hakkında yorum yapmak için erken! Ancak, bu performanslarını devam ettirdikleri takdirde lig tarihinin belki de en erken şampiyonluğunu kazanabilirler.

Konyaspor ve Hatayspor Ligin Öne Çıkan Takımları Arasında Bulunuyorlar

Sezon başında hiç kimse Konyaspor’un böyle bir performans göstereceğini düşünmüyordu. Yeşil beyazlı takım; bu sezon 17 Süper Lig maçında 9 galibiyet, 6 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldı. Elde ettiği 33 puanla ikinci sırada bulunuyor. 28 gol atıp 14 gol yiyen Konyaspor; 18. hafta maçını kazandığı takdirde Trabzonspor ile arasındaki puan farkını 9’a indirecek.

Hatayspor’un ligin üst sıralarında olması kesinlikle tesadüf değil! Bordo beyazlı takım; geçtiğimiz sezon da dikkat çekici bir performans sergilemişti. Hatayspor; bu sezon 17 Süper Lig maçında 9 galibiyet, 2 beraberlik ve 6 mağlubiyet aldı. Topladığı 29 puanla beşinci sırada bulunuyor. Ancak, 18. hafta mücadelesini kazandığı takdirde dördüncü sıraya çıkabilir.

Alanyaspor ve Adana Demirspor’un Başarısı da Dikkat Çekici!

Daha önce de söylediğimiz gibi Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunun yıldızı Anadolu takımları! Üç büyüklerin yalnızca Trabzonspor’un değil diğer Anadolu takımlarının da gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

Performansıyla öne çıkan takımlardan bir diğeri de Adana Demirspor! Adana temsilcisi; son olarak Galatasaray’ı kendi sahasında yenmesini bildi. Bu sayede, maç fazlasıyla ligin dördüncü basamağına yükseldi. 18 maçta 8 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 mağlubiyet alan Adana Demirspor; bu performansını devam ettirdiği takdirde kendisini sezon sonunda ilk beş içerisinde bulabilir.

Alanyaspor; Bülent Korkmaz’ın teknik direktörlüğe gelmesinin ardından beklentilerin çok üzerinde bir performans gösteriyor. Akdeniz temsilcisi; 17 maçta 27 puan topladı. Buna ek olarak, üç büyükleri de mağlup etti. Bu iki takıma ek olarak, Sivasspor ve Giresunspor’un da güzel sonuçlar aldıklarını söyleyebiliriz.