Süper Lig Takımlarından Ülke Puanına Yapılan Katkılar

Beşiktaş’ın Şenol Güneş yönetiminde namağlup olarak gruptan çıktığı 2017-2018 sezonundan bu yana takımlarımız Avrupa karnesi konusunda oldukça kötü performanslar gösteriyorlar. Katıldıkları turnuvalarda ilk turlarda elenen veya gruplarda galibiyet alamadan ayrılan temsilcilerimizin bu durumu ülke puanını da oldukça kötü etkiliyor.

Eğer bu kötü gidişat devam ederse önümüzdeki sezonlarda Şampiyonlar Ligi’ne direk katılım yerine ön eleme oynayarak katılmamız ve Avrupa Ligi’ne temsilci gönderemememiz riski dahi söz konusu.

Tüm bu problemlerin ötesinde özellikle bu sezon ülkemiz için oldukça kritik olacak ve bir yandan puan hesaplarken bir yandan da diğer ülkelerin takımlarının performanslarını takip etmek durumunda olacağız. Süper Lig takımlarında yer alan temsilcilerimizin katkıları çok büyük.

Galatasaray’ın Önemli Katkısı

Böyle bir projeksiyondan bakıldığında, Avrupa’da ülkemizi temsil eden tüm takımlarımızın alabileceği en yüksek sayıda galibiyeti alması ve ülke sıralamasındaki kritik yerimizi yukarıya doğru taşıması hepimizin temennisi. Bu nedenle tüm futbolseverlerin gözü Beşiktaş-Dortmund, Galatasaray-Lazio ve Frankfurt-Fenerbahçe maçlarının üstündeydi ve Galatasaray aldığı galibiyetle ülke puanımıza önemli bir katkıda bulunmuş oldu.

Basına yansıyan haberlere göre Türkiye’nin bu sezon itibariyle topladığı 3.300 puanın 1000 puanlık kısmı Galatasaray’dan gelirken, Sarı Kırmızılıları yenilmiş olmakla birlikte Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasına katıldığı için 800 puan toplayan Beşiktaş ve elemelerde gösterdiği performans ile 700 puan toplayan Sivasspor takip ediyor. Frankfurt karşısında galibiyeti son dakikada kaçıran Fenerbahçe 600 puan ve Roma’ya elenerek Avrupa Arenası’na veda eden Trabzonspor 200 puanla ülke puanına katkıda bulunan diğer takımlar.

Uzun Vadedeki Kayıp

Her bir sezonda toplanan puanlar iki sezon sonraki turnuvaya katılımı etkilediğinden geleceğimizi kurtarmak adına takımlarımızın bu sene yapacağı katkı oldukça kritik olacak. Ayrıca kötü gidişatın daha da kötüye doğru bir gidişatı besleyeceğini düşündüğümüzde baş aşağı çakılmamak için de galibiyetler almamız gerekecek.

Beşiktaş’ın herhangi bir maç oynamadan sadece Devler Ligi’nde grup aşamasına katıldığı için 800 puan toplaması bu durumun bir göstergesi. Elemeler konusunda gösterdiğimiz performanslar ortadayken, Şampiyonlar Ligi’ne bir ön eleme oynayarak gidecek olmamız oldukça zor.

Hal böyle olunca ülke puanını yükseltebilmek adına Konferans Ligi çerçevesinde daha da ileriye gitmemiz gerekecek ki bunun da garantisini vermek mümkün olmayacak. O yüzden bu sezon bizi temsil eden takımlarımıza vereceğimiz destek öncekilerden çok daha önemli olacak.