Süper Lig Şampiyonu Trabzonspor Avrupa’da Bekleneni Veremedi

Süper Lig’ in son şampiyonu bordo mavili takım Trabzonspor bu sezon UEFA Avrupa Liginde gruplarında mücadele eden temsilcimiz beklenen performansı gösteremediler.

Sezonu şampiyon olarak tamamlayan Trabzonspor Avrupa ‘de şampiyonlar ligine katıla bilmek için ön eleme maçı oynamak zorundaydılar.

İlk ön eleme maçında Kopenhag ile eşleşen bordo mavililer ilk maçta 2 – 1’ lik mağlubiyet sonrasında 0 – 0 berabere kaldıkları ikinci maç ile devler ligine ilk elemede de veda ettiler.

UEFA Avrupa Ligin’ de grup aşamasına direkt olarak katılan bordo mavililer çıktığı 6 karşılaşmada 3 galibiyet elde ederken Avrupa ligi defterini kapamış oldular.

Karadeniz ekibi UEFA Konferans Ligi’nde ise Basel ile eşleşen bordo mavili takım ilk maçta 1 – 0 kazansa da ikinci karşılaşmada 2 – 0 mağlubiyet sonrasında Avrupa defterini bu sezonluk tamamen kapamış olarak ülke puanına 8,5 katkı sağlaya bildiler.

Avrupa Macerası Devler Ligi İle Başladı

Bordo mavili takım Avrupa defterini ilk olarak Şampiyonlar ligine kalabilmek için Kopenhag’ ı ön eleme maçında geçmesi gerekiyordu.

Karadeniz ekibi Bordo mavililer ilk maçta 2 – 1’ lik mağlubiyet sonrasında 0 – 0 berabere kaldıkları ikinci maç ile devler ligine ilk elemede de veda ederek ülke puanına buradan katkı sağlayamadı.

Uefa Avrupa Ligi’nde Grup Aşamasında 3 Galibiyet Geldi

UEFA Avrupa Ligin’ de grup aşamasına direkt olarak katılan Trabzonspor grubunda Fransız ekibi Monaco, Ferencvaros ve Sırp ekibi Kızılyıldız ile eşleştiler.

Bordo mavili takım Trabzonspor UEFA Avrupa Ligi’nde çıktığı 6 karşılaşmada 3 galibiyet ve 3 mağlubiyet elde ederek 9 puan ile 3. Sırada tamamlaya bildiler.

Grubu lider olarak bitiren özellikle Macaristan ekibi Ferencvaros’ a ilk maçta 3 – 2 ‘ lik skor ile açılış maçında mağlup olarak başlayan bordo mavili takım sonrasında kendi sahasında Sırp ekibi Kızılyıldız’ ı 2 – 1 ile geçerek ilk puanını almış oldular.

Fransız ekibi Monaco maçı ise grubun en önemli karşılaşması olurken deplasmanda 3 – 1 mağlubiyet alarak döndükleri Trabzon’ da rakibini 4 – 0 ‘ lık skor ile mağlup ederek averajı eline almış oldu.

Son iki maçı oldukça kritik olan bordo mavili takım da Kızılyıldız deplasmanı hangi takım giderse gitsin oldukça zorlu bir deplasmandı.

Ateşli taraftara sahip olan Kızılyızdız kendi sahasında 2 – 1 kazanırken Trabzonspor ‘un Avrupa ‘da devam ede bilmesi için Macaristan ekibini son maçta yenmesi gerekiyordu ki sahadan da 1 – 0 galip ayrılarak yoluna Konferans Liginde devam etti.

Grup aşamasında rakiplerinin arkasında kalan bordo mavili takım 3. Sırada tamamladıkları için UEFA Avrupa ligine burada veda etmek zorunda kaldılar.

Konferans Liginde ise Basel ile ilk maçta 1 – 0 kazanırken deplasmanda 2 – 0 kaybettiği karşılaşmada Avrupa defterini kapatarak ülke puanına 8,5 katkı sağladı.