Süper Lig Devlerinde Teknik Direktörler Beklentileri Karşılayamadılar

Süper Lig’in 2021 – 2022 sezonu aradan yıllar geçse dahi konuşulmaya devam edecek. Trabzonspor’un favori olmadığı bir sezonu şampiyonluk ile tamamlaması dikkat çekiciydi. Geçtiğimiz sezonu ilk ikide bitiren Galatasaray ve Beşiktaş ise zirve yarışının bir hayli gerisinde kaldılar. Fenerbahçe; kötü başladığı sezonu nispeten iyi bir yerde noktaladı. Sarı lacivertli takım; ligi Trabzonspor’un arkasında ikinci sırada tamamladı. Gelin, üç büyüklerin teknik adamları hakkında birtakım değerlendirmelerde bulunalım!

Galatasaray Sezona Fatih Terim ile Başlayıp Domenec Torrent ile Devam Etti

2022 yılının en büyük hayal kırıklığı Galatasaray oldu. Hiç kimse Galatasaray’ın bu kadar kötü bir sezon geçireceğini tahmin etmiyordu. Sarı kırmızılı takım; Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları dolayısıyla sezonu erken açtı. Transfer edilen genç futbolcuların takıma katkıları da merak ediliyordu. Burak Elmas’ın başkan seçilmesinin ardından 30 Haziran 2024’e kadar sözleşme imzalayan Fatih Terim’in neler yapacağı da tartışılıyordu.

Galatasaray; ilk iki haftayı galibiyet ile kapattıktan sonra üst üste puan kayıpları yaşamaya başladı. Sezonun ilk yarısında hem Fenerbahçe’ye hem de Beşiktaş’a yenilmesi taraftarları hayal kırıklığına uğrattı. UEFA Avrupa Ligi gruplarından lider olarak çıkılması; taraftarları sevindiren tek gelişme idi. Galatasaray; ikinci yarının ilk maçında Giresunspor’a 1-0 yenildi. Bu maçın ardından Fatih Terim ile yollar ayrıldı.

Domenec Torrent; uzun yıllar ünlü İspanyol teknik adam Pep Guardiola’nın yardımcılığını yapmış bir isimdi. Galatasaray’a çok şey katacağı düşünülüyordu. Fakat, İspanyol teknik adam; son yılların en kötü teknik direktör performansına imza attı. Düşük puan ortalaması ile doğru bir tercih olmadığını gösterdi.

Beşiktaş Üç Farklı Teknik Direktör ile Çalıştı

Sergen Yalçın’a çok güvenen Beşiktaş taraftarları; bu sezonun da şampiyonu olacaklarını düşünüyorlardı. Beşiktaş; hem lige hem de Şampiyonlar Ligi’ne kötü bir başlangıç yaptı. Şampiyonlar Ligi’ndeki altı maçının altısını da kaybetti. Sergen Yalçın ile yollar ayrıldıktan sonra U19 takımının teknik direktörü Önder Karaveli’nin takımı çalıştırmasına karar verildi. Fakat, Karaveli de beklentileri karşılayamadı. Beşiktaş yönetimi; ligin sonlarına doğru Fransız teknik adam Valerien Ismael’i takımın başına getirdi.

Beşiktaş; Süper Lig‘de 2022 – 2023 sezonunda da yoluna Ismael ile devam edecek. Fakat, taraftarların oynanan oyundan ve bilhassa üçlü defans seçiminden memnun olmadıkları biliniyor.

Fenerbahçe İsmail Kartal ile Çıkışa Geçti

Ali Koç; sürpriz bir kararla takımın başına Vitor Pereira’yı getirdi. Portekizli teknik adam; 2021 – 2022 sezonuna fena olmayan bir başlangıç yapsa da devamını getiremedi. İlk devrenin sonuna doğru Pereira’nın görevine son verildiği açıklandı.

Ali Koç; daha önce Fenerbahçe’de görev alan İsmail Kartal’ın yeni teknik direktör olduğunu açıkladı. Kartal’ın takımın başına gelmesiyle beraber üst üste galibiyetler alan sarı lacivertli takım; ligi ikinci sırada bitirdi. Fenerbahçe; önümüzdeki sezona İsmail Kartal ile başlamayacak. Yeni teknik direktörün Jorge Jesus olduğu söyleniyor.