Spor Toto Tff 1. Lig’e VAR Müjdesi

Türkiye Futbol Fedetasyonu’nun Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde 30 Mart 2021 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantının genel gündemi Video Yardımcı Hakem Sistemi ile alakalıydı. Yönetim Kurulu’nun toplantıda aldığı karar neticesinde Türkiye Futbol Federasyonu, Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin 2022-2023 sezonundan geçerli olmak üzere uygulanacağının müjdesini verdi.

*Buna ek olarak FIFA yetkileleri ile bir protokol hazırlanıp imzalanacağını belirten Türkiye Futbol Fedetasyonu’nun Yönetim Kurulu, ayrıca Riva’da yer alan Türkiye Futbol Fedetasyonu VAR Merkezi ve Spor Toto Tff 1. Lig müsabakalarında oynanacak olan stadyumların teknolojik altyapı ve fiziksel çalışmaların yapılacağını vurguladı.

Öte yandan Video Yardımcı Hakem Sistemİ’nin yanı sıra AVAR ve bu sistemde kullanılacak olan ve çalışacak olan operatör personelleri gibi ön protokollerinde hazırlanmaya başlayacağını ifade etti.

Tüm bu gerekli çalışmaların başlaması, bitmesi ve hayata geçmesi belirli bir süre alacağı için, Spor Toto 1. Lig’deki Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin başlangıç tarihinin 2022-2023 sezonu olarak belirlendiğinin altı çizlmiş oldu. Spor Toto 1. Lig’de Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin başlamasıyla birlikte Türkiye, hem Süper Lig’de hem de 1. Lig’de VAR sistemini uygulayan sayılı ülkelerden biri olacak.

Süper Lig’de Uygulama Tarihi

Türkiye Futbol Fedetasyonu’nun Yönetim Kurulu tarafından 2022-2023 sezonundan geçerli olmak üzere Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin kullanılacağının müjdesi verildi. Süper Lig’de, Süper Kupa’da ve TFF 1. Lig’in play-off maçlarında ve  Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda uygulanan Video Yardımcı Hakem Sistemi, 2018 – 2019 sezonunda hayata geçmişti.

Dünya’daki VAR Uygulama Tarihi

Türkiye’de 2018 – 2019 sezonunda hayata geçirilen ve Spor Toto Tff 1. Lig içinde uygulama tarihi belli olan Video Yardımcı Hakem Sistemi, dünyada ilk kez FIFA’nın 2018 Dünya Kupası’nda kullanılmaya başlanmıştı. Daha sonra tüm dünyadaki liglere yavaş yavaş yayılmaya başlayan Lig’de Video Yardımcı Hakem Sistemi, günümüzde kullanılmayan ülkelerde ve özellikle alt liglerde kullanılmaya başladı. Lig’de Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin futbola kazandırdıkları ve mevcut hakemlerin işlerini kolaylaştırdığı ise reddedilmez bir gerçek olarak günden güne ortaya çıkmaya devam ediyor.