Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersize başladığınızda, bıraktığınızda veya egzersizlerinizi değiştirdiğinizde birkaç gün boyunca kaslarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Kas ağrısı yaşamak normal ve yaygındır. Ancak, birkaç önlem alarak etkilerini azaltabilirsiniz. Etkilerini azaltmanın ve günlük aktivitelerinize müdahale etmesini ve yaptığınız spordan keyif almanızı engellemesini önlemenin yollarına bakmadan önce neden kas ağrısının nasıl ve neden oluştuğuna daha yakından bakmıyoruz? Spor sonrası kas ağrısı hakkında ihtiyacınız olan her şeyi bu yazıda derledik!

Spordan sonra kaslar neden ağrır?

Uzun bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) yaşayabilirsiniz. Bu durum, yeni bir egzersiz rutinini değiştirdiğinizde veya başlattığınızda; her zamanki egzersizlerinizin yoğunluğunu ve süresini artırdığınızda veya yepyeni bir rutine başladığınızda ortaya çıkabilir. Bu durum (olgunlaşmamışlık olarak da bilinir), fiziksel aktivitenin ardından kas liflerinde meydana gelen mikroskobik hasardan kaynaklanır. DOMS hem amatör hem de profesyonel sporcuları etkileyebilir. Endişelenmeyin. Zamanla kaslarınız fiziksel aktiviteye alışacak ve ağrı azalacaktır.

DOMS ve kas yorgunluğuna ek olarak, sporla ilişkili kas ağrısı kas yorgunluğundan da kaynaklanabilir. DOMS ile karıştırılmaması gereken laktik asit, kas yorgunluğunda rol oynar. Artık laktik asit birikimi ve zayıflayan enerji depoları, iki saate kadar süren bir hisse yol açabilir.

Kas yorgunluğu ve ağrısına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yeni başlayanlar için spor: Vücut ham olduğu için bu ağrı ve sızılar 2-3 güne kadar sürebilir. Egzersiz yaptıkça azalacaktır.
 • Antrenman programınıza yeni ağırlıkların veya hareketlerin eklenmesi Kaslara normalden daha fazla yük bindiğinde ağrı hissedebilirler.
 • Germe ve soğumayı ihmal etmek Kasların dinamik olarak gerilerek ve egzersizden sonra soğuyarak fiziksel aktiviteye hazırlanması gerekir. Bunun yapılmaması kas hasarına neden olabilir.
 • Nefes alış verişinize dikkat etmeden egzersiz yapmak: Nefes alma ve verme zamanlaması gibi belirli noktalara dikkat etmezseniz kas ağrısı oluşabilir.

Kas ağrısını önlemek için egzersizden sonra yapılması gerekenler

Spordan önce ve sonra yaptıklarınız bacak ağrısı ve karın ağrısı gibi sorunları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Yapabileceğiniz şeylere bir göz atın.

 • Yeni egzersiz programınıza kademeli olarak başlayarak spor sonrası kas ağrısını önleyebilirsiniz.
 • Egzersizden önce, kalp atış hızınızı ve esnekliğinizi artırmanın yanı sıra kan akışınızı iyileştirmek için dinamik esneme hareketleri yapın.
 • Spora başlamadan önce kahve veya diğer kafein içeren içecekleri içmek iyi bir fikirdir.
 • Fiziksel aktivite için su şarttır.
 • Antrenman sonrası kas ağrısını azaltmanın birkaç yolu vardır. Bunlar arasında rutininize laktik asitlerin birikmesini önleyecek soğuma hareketleri eklemenin yanı sıra aerobik egzersiz yapmak ve daha yavaş bir tempoda yürümek yer alır.

Egzersiz sonrası kas ağrısını hafifletmeye ne yardımcı olur?

En temel fiziksel aktiviteler bile DOMS veya kas yorgunluğu nedeniyle acı verici olabilir. Kendinizi benzer bir durumda bulursanız, bu öneriler kas ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir haftadan uzun süre kas ağrısı yaşarsanız bir doktora danışın.

 • Kaslarınızı dinlendirmek, kas ağrısını hafifletmenin en iyi yollarından biridir. Yoğun antrenmanlara devam etmeden önce vücudunuzu birkaç gün dinlendirmelisiniz.
 • Egzersizden sonra ağrıması muhtemel bölgelere ısı uygulanabilir. Bölgeyi sıcak tutmak için ısıtılmış havlu veya ısıtma bantları kullanabilir veya ılık bir banyo yapıp tüm vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.
 • Kaslarınızı ve eklemlerinizi rahatlatmak için ısı uyguladıktan sonra soğuk terapi de kullanabilirsiniz. Soğuk, buz paketleri, jel soğuk kompresler vb. ürünlerle uygulanabilir. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 • Masaj da kas gerginliğini hafifletmek için harika bir yöntemdir. Masaj kas performansını artırabilir ve DOMS’u azaltabilir. Kan akışını düzenleyen, kas gerginliğini azaltan ve vücudu rahatlatan masajlar rahatlamak için harika bir yoldur.
 • Kas gevşetici kremler veya ilaçlar kullanarak rahatlayabilirsiniz, ancak bunu sadece doktorunuza danıştıktan sonra yapabilirsiniz.
 • Çalışmalar ananas, zencefil ve kiraz gibi anti-enflamatuar gıdaların kas ağrısını azaltabileceğini göstermiştir. Bu gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz.

“Kas ağrım varsa yine de spor yapabilir miyim?” diye sorabilirsiniz. Kaslarınızı yormayacak egzersizler yaparak kas ağrısını daha hızlı hafifletebilir ve rahatlatabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını önlemek için ipuçlarımızı takip edin. Verimli ve rahat bir antrenman için doğru spor ekipmanı şarttır. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor dalında ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Ayrıca sadece bu yazıyı okuduğunuz için her 500 TL’lik yeni spor malzemesi alışverişinize 100 TL indirim kazanabilirsiniz. İndirim kodu BLGTP Avantajı. Bugün yalispor.com.tr’yi ziyaret edin ve indirimi yakalayın.