Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi

Spor kulüplerini oldukça yakından ilgilendiren “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi”nde son adımlar atılmak üzere. Milliyet Gazetisi’nin yapmış olduğu habere göre, AK Parti tarafından hazırlıkları sürdürülmekte olan Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi’nin geçtiğimiz hafta yapılan çalıştay ile birlikte teklif metnin de belirlendiği ifade edildi.

Şekillenen teklif taslağına göre bundan böyle kulüp başkanları ve kulüp yöneticileri bütçe dışı yapılan harcamalardan sorumlu tutulacak. Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı kurullar ise bağımsız hale getirilecek. Yapılan çalıştay sonrasında belirlenen teklif taslağının nihai halinin ise futbol sezonu bitmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması bekleniyor.

Hapis Cezası Alanlar Kulüp Yöneticisi Olamayacak

Çalışmalarında sona yaklaşılan ve önümüzdeki aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması beklenen Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi’ne göre spor kulüplerinin başkanları ve yöneticileri görev dönemleri içerisindeki mali külfetten sorumlu tutalacak. Buna ek olarak, spor kulüplerinde meydana gelen veya gelebilecek şirketleşmenin ise önü açılacak.

Böylelikle spor kulüplerinin dernek statüsünden çıkıp şirketleşmeye geçmesi ile birlikte kulüp başkanlarının ve yöneticilerininde sorunlukları artmış olacak. Bu yüzden her yönetim kendi görev dönemi içerisindeki bütçe dışı harcamalardan sorumlu hale gelecek.

Hazırlanan teklif taslağındaki bir diğer önemli husus ise kaltı aydan fazla hapis cezasına çarptırılan kişilerin spor kulüplerinde yönetici olamayacaklar.

Hazırlanan teklif taslağına göre, bundan böyle kişi affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine, anayasal düzene ve devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan hapis cezasına alanlar kulüplerin yönetim düzeyinde görev ve sorumluluk sahibi olamayacaklar.

Spor Kulüpleri Federasyonu

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi’nde öne çıkan başlıklardan bir diğeri ise spor kulüplerinin denetimlerinin kamu eliyle yapılacak olması. Öte yandan, Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı Tahkim, Profesyonel Futbol Disiplin ve Merkez Hakem Kurulu, alınan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı doğrultusunda bağımsız hale getirilecek.

Ayrıca hazırlanan teklif taslağına göre, Türkiye’de illerde 15 spor kulünü birleşerek “Spor Kulüpleri Federasyonu”; ülke genelinde ise en az 30 federasyonun katılımıyla “Spor Kulüpleri Konfederasyonu” kurulabilecek.