SPOR DÜNYASINDA DARBE: AVRUPA SÜPER LİGİ

Dün akşam, 18 Nisan Pazar gecesi futbol tarihinde kulüpler arasında alınan karar ile darbe yaşandı. Avrupa Futbol dünyasından dün gece ortaya atılan ve hemen uygulamaya geçilen Avrupa Süper Ligi durumu Avrupa futbol dünyasında krize ve kaosa neden oldu. Avrupa’nın önde gelen takımları dün gece itibariyle kendi Süper Lig’lerini kurdular.

Bu 12 Avrupa takımı ise şu şekilde; İngiltere takımlarından; Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur. İtalya takımlarından ise; Milan, Inter ve Juventus ve son olarak da İspanya takımlarından da Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid bu 12 takım arasında yer alıyor.

Bu 12 takım ve kulüpleri dün gece itibari ile yaptıkları ortak açıklama ile Avrupa Süper Lig’in kurulmasına ilişkin kararlarını duyurdular. Gündeme bomba gibi düşen bu haber futbol dünyasında kaos yarattı. Diğer tüm takımların nasıl bir aksiyon alması beklenirken Rusya bu Avrupa Süper Lig oluşumuna destek verdiğini açıkladı.

AVRUPA SÜPER LİG BAŞKANI FLORENTİNO PEREZ

12 Avrupa’nın önde gelen kulüpleri dün gece itibariyle Avrupa Süper Lig’in kurulduğunu duyurdu. Avrupa Süper Lig’in başkanı ise Real Madrid takımın başkanı Florentino Perez oldu. Avrupa Süper lig’de şu an 12 takım ve kulüp olmasına rağmen 3 kurucu üye daha alınacak ve 15 kurucu üye ile Avrupa Süper Lig mücadelesine, hayatına başlayacak.

5 takım daha bu oluşuma dahil edilerek 20 takımla mücadelelere başlayacaklarını Avrupa Süper Ligi açıkladıkları bildiride sundular. 15 kurucu üye haricinde kalan 5 takım her sene değişip diğer takımlara da şans verilecek. Turnuvalar planlan dahilinde istenilen koşullarda ve adımlar gibi giderse Ağustos ayında başlayacak. 10-10 iki grubun mücadele edeceği maçları ilk 3 sırada bitiren takımlar direkt olarak çeyrek finale yükselecek. 4. Ve 5. Sırada yer alan takımlar ise play-off’a kalacak. Çeyrek final maçları çift maç sistemi ile yapılacak. Çeyrek finale kadar olan maçlar tek maç sistemiyle oynanacak ve takımlar puan toplamaya çalışacak. Final maçlarının ise mayıs ayında yapılıp tamamlanması planlanıyor.

AVRUPA SÜPER LİG’E İTİRAZLAR GELDİ

UEFA, İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga ve İtalya Serie A yönetimler gece alınan bu kararın ardından karşı bir bildiri ve açıklama yayımlayarak oluşuma karşı olduklarını belirttiler. Uygulama hayat geçtiği takdirde UEFA, İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga ve İtalya Serie A yönetimleri takımlar üzerinde caydırıcı yaptırımlar uygulayacaklarını belirttiler.