Sivasspor Maçındaki Mesut Özil Değişikliği

Fenerbahçeli taraftarların bugün dahi oldukça heyecanlandığı bir isim olan Mesut Özil, Fenerbahçe’ye gelmeden evvel özellikle Arsenal’de geçen son döneminde fazla forma giymemesinden ötürü fizik anlamında oldukça eksikti.

Bu eksiklik nedeniyle 2020/2021 sezonunda da maç çıkarmakta zorlanan Özil’in bu sezonda ise Vitor Pereira’nın yeni formatında kendisine ilk 11’de yer bulduğunu gördük. Ancak 12 Eylül 2021’de oynanan Sivasspor maçında özellikle Fenerbahçe’nin yaratıcılık konusunda problem yaşadığı dakikalarda Mesut Özil’in oyundan alınmış olması camiada bir soru işareti yarattı.

Uzun Vadeli Kullanım

Basına yansıyan haberlere göre ise Vitor Pereira, taktiksel bir beğenmeme durumundan farklı olarak Mesut Özil ve takımdaki tüm oyunculara yapılan analizlere göre davrandı oyuncunun sakatlık riski yaşamaması için Özil’i oyundan aldı.

Avrupa Ligi’nin de başlamasıyla birlikte fikstürü daralan ekiplerden biri olacak olan Fenerbahçe’nin teknik direktörü Vitor Pereira’nın oyuncularını daha yüksek verimde kullanabilmek adına bu tarz değişiklikler yaptığı haberlere yansıyan bir diğer ifade.

Sivasspor ile başlayan haftada 16 Eylül 2021 tarihinde Eintracht Frankfurt ile Sarı Lacivertliler 19 Eylül 2021 günü de Başakşehir ile karşılaşacağı bir haftada Vitor Pereira’nın olabildiğince fazla sayıda sağlıklı oyuncuya ihtiyacı olacak.

Madalyonun Öteki Yüzü

Basına yansıyan haberlerin doğruluğu bir yana, Vitor Pereira’nın takımının sakatlık konusunda çok da iyi günler yaşamadığı ortada. Sivasspor maçında Marcel Tisserand, İrfan Can Kahveci ve Bright-Osayi Samuel gibi oyuncuların sakatlık problemi yaşadığı görülmüştü.

Bununla birlikte Mesut Özil’in sakatlık riski konusundaki teknik ekip değişikliği makul olmakla birlikte Fenerbahçe teknik ekibinin bu riski daha da azaltabilmek adına çalışmalar yapması gerekecek. İrfan Can Kahveci’nin de sakatlıklarla boğuştuğu bu dönemde yaratıcılık konusunda Mesut Özil’in katabileceklerine Fenerbahçe’nin oldukça ihtiyacı olacak.

En formda dönemindeyken futbolun en büyük yıldızlarından biri olan ve çok büyük başarılara imza atan Özil’in özellikle Avrupa Ligi maçlarında kitlenen oyunda bir çilingir gibi kilidi açabilecek bir hareket, bir pas yapabilme ihtimali rakiplerini zorlayacaktır.

Bununla birlikte Pelkas, Rossi gibi oyuncuların varlığıyla birlikte Mesut Özil hem bu oyuncuları golle buluşturabilir hem de kendisine alınan özel önlemler sayesinde bu oyuncular alan bulabilir.