Sırbistan Hollanda’yı Geçerek Finale Yükseldi

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda sona geliniyor. 15 Ağustos 2023 gününden bu yana süregelen organizasyona yarı final maçları ile devam edildi. Yarı finalin ilk ayağında Türkiye ile İtalya karşı karşıya geldi. Milli takımımız, beş sete uzayan ve son yılların en büyük çekişmesine sahne olan maçı 3-2 kazanarak finale yükseldi.

Türkiye’nin finaldeki rakibini belirleyecek olan maç, Sırbistan ile Hollanda arasında oynandı. 1 Eylül 2023 Cuma gününün programında yer alan maç TSİ 21.30’da başladı. Gelin, Sırbistan – Hollanda maçının detaylarına bir göz atalım!

Giovanni Guidetti İlk Altısını Değiştirmedi

Sırbistan’ı bu yaz Giovanni Guidetti çalıştırıyor. İtalyan antrenörün hedefi Sırbistan ile Avrupa şampiyonluğu yaşamak! Yakından takip edenlerin bildiği üzere Sırbistan’ın en büyük yıldızı Tijana Boskovic! Giovanni Guidetti de 26 yaşındaki pasör çaprazından olabilecek en iyi şekilde verim almaya çalışıyor.

Sırbistan, maça beklenen bir ilk altı ile başladı. Maja Ognjenovic, takımın pasörü idi. Tijana Boskovic, pasör çaprazı pozisyonunda görev yaptı. Bianka Busa ve Sara Lozo, smaçör ikilisini oluşturan isimlerdi. Maja Aleksic ve Jovana Stevanovic, orta oyuncu olarak görev yaptılar. Takımın liberosu Teodora Pusic oldu.

Hollanda Güçlü Rakibi Karşısında Bir Sürprize İmza Atmak İstiyordu

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın dikkat çeken ülkelerinden birisi Hollanda oldu. Hollanda’nın kadrosu eskisi kadar güçlü değil! Takımı, güncel tarih itibariyle, Felix Koslowski çalıştırıyor. Hollanda da sahaya beklenen bir ilk altı ile çıktı. Sarah van Aalen, Celeste Plak, Marrit Jasper, Nika Daalderop, Indy Baijens ve Juliet Lohuis; Hollanda’nın ilk altısını oluşturan isimlerdi. Takımın liberosu Florien Reesink oldu.

Dört Setlik Maçın Galibi Sırbistan Oldu

Voleybol severler, Sırbistan – Hollanda maçının favorisinin Sırbistan olduğunu düşünüyorlardı. Hatta, Sırbistan’ın rakibine yirmili sayıları dahi göstermeyeceği iddia ediliyordu. Fakat, Sırbistan, karşısında çok daha dirençli ve istekli bir Hollanda buldu. Bu durum, voleybol severler için ciddi bir avantaj idi. Çünkü, çok daha çekişmeli bir maç izleyeceklerdi.

Sırbistan, mücadelenin ilk setini 25-21 kazanarak 1-0 öne geçti. İkinci setin galibi Hollanda oldu. Bu seti 25-15 kazanan Portakallar, setlerde durumu 1-1’e getirmeyi başardılar. Üçüncü sette ciddi bir çekişme söz konusu idi. Bu seviyelerde top oynamayı çok iyi bilen Sırbistan, üçüncü seti 25-22 kazandı. Dördüncü setin nasıl geçeceği merak konusuydu. Sırbistan, bu seti de 25-21 kazanarak finale çıktığını ilan etti. Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası finalindeki rakibi Sırbistan olacak.

Maçın en skorer ismini tahmin etmek çok zor değil! Tijana Boskovic, 29 sayı ile takımını sırtladı. Kendisine atılan 67 pasın 25’ini sayıya çevirdi. Buna ek olarak, takımına üç blok ve bir de servis sayısı kazandırdı. Hollanda’nın en skorer ismi kazandığı 14 sayı ile Nika Daalderop oldu.