Sezon Sonuna 3 Ay Kala Erkekler Tenisinin Durumu

Sadece Grand Slam turnuvaları açısından bakıldığın tamamen Novak Djokovic’in dominasyonunda geçen 2021 ATP Tur’un son büyük turnuvası Amerika Açık’a yaklaşırken erkekler tenisinde bir durum değerlendirmesi yaptık.

Novak Djokovic Avustralya Açık, Roland Garros ve Wimbledon’da kupayı kaldırdı ve Kariyer Slam’i (bir sezonda tüm Grand Slam’lerin kazanılmasına verilen isim) tamamlamak için gözünü Amerika Açık’a dikti. Genç tenisçilerden bu sezon bir nebze de olsun kendini gösterebilmiş isimler olmasına rağmen Sırp raketi kimin durdurabileceği merak konusu.

Nadal Sakatlıktan Döndü

Sakatlık sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmeyen Rafael Nadal, kortlara geri döndü ancak sakatlık sonrası durumunun Amerika Açık gibi bir turnuva için yeterli olup olmayacağı belli değil. Nadal’ın oyun stiline en uzak zemin olan sert kortta, özellikle de sezon sonu yorgunluğuyla kupa kaldıracak kadar iyi performans gösterebilmesi şüpheli gözüküyor.

90’lar jenerasyonundan bir Grand Slam kupası kaldırmayı başaran ilk isim olan Dominic Thiem geçen senenin Amerika Açık şampiyonuydu. Ancak sakatlık nedeniyle bu seneki Amerika Açık’ta oynamayacak olan Avusturyalı raket sezonu kapattığını açıkladı.

Henüz bir Grand Slam şampiyonluğu olmayan ancak iyi gününde cebinden ne çıkaracağı da hiç belli olmayan Daniil Medvedev de Amerika Açık’a belli bir iddiayla girecek. Medvedev, iki kere Grand Slam finali görmüş olmanın getirdiği tecrübe ve büyük sahnelere alışkanlıkla kazansa da kaybetse de Djokovic’in yol üstünde karşılaşmayı istemeyeceği isimlerden biri.

Sezonun Grand Slam Finalistleri

Stafanos Tsitsipas, bu sezon ilk defa Roland Garros’ta Grand Slam finali yaşadı. Nihayetinde maçı Djokovic’e kaybetmiş olsa da Sırp raketi beş set oynamaya mecbur ederek epey zorladı. Edindiği tecrübeyle, sezon sonuna iyi bir formda ulaşırsa Amerika Açık’ta bir faktör olabilir.

İtalyan tenisçi Matteo Berrettini, bu sezon hem Wimbledon’da hem de ATP Masters 1000 Madrid’de final gördü. Özellikle Wimbledon finalinde etkileyici bir performans sergilemiş olsa da çim ve toprak kortta gösterdiği başarıyı sert kortta tekrarlayabilmesi ve istikrarını sürdürebilmesi şüpheli olan konular.

Yaşı kaç olursa olsun aktif tenis hayatı sürdüğü sürece her tür listede adının anılmadan geçilemeyeceği efsane Roger Federer ise diz sakatlığı nedeniyle sezonu erken noktaladı.