SERTAÇ ŞANLI’NIN KARİYER YOLCULUĞU

Anadolu Efes’in yıldız isimlerinden biri olan Sertaç Şanlı çok başarılı bir kariyer yolculuğuna imza attı ve atmaya da devam ediyor. Şu an Anadolu Efes’te performansını sergileyen ve özellikle Final Four kupasının kazanılmasında büyük etkisi olan Sertaç Şanlı hem Anadolu Efes için hem de dünya basketbolu için oldukça önemli bir noktada yer alıyor.

Anadolu Efes’in yıldız isimlerinden biri olan Sertaç Şanlı genç yaşına rağmen çok başarılı. Anadolu Efes forması ile çıktığı her karşılaşmada fark yaratan Sertaç Şanlı takımı için önemli bir noktada yer alıyor. Bu yazımızda da aslında biraz Sertaç Şanlı’nın kariyerinde yer alan önemli başarıları ve önemli detayları mercek altına aldık. Sertaç Şanlı genç yaşına rağmen oldukça başarılı bir basketbolcu ve bu başarılı performansı umuyoruz ki daha uzun yıllar devam eder.

Shengelia ve Şanlı düellosu

Gürcü basketbolcu Tornike Shengelia, yıllar boyunca THY Euroleague’in özel uzunları arasında parmakla gösterildi. 2019/2020 sezonunda ise Shengelia ve Şanlı’nın ilk büyük düellosu yaşandı. O dönem Baskonia’da oynayan Gürcü basketbolcu, Anadolu Efes’e karşı 20 sayı kaydetti ancak takımının mağlubiyetine engel olamadı. Söz konusu maçta Shane Larkin başta olmak üzere pek çok oyuncusu yıldızlaşan Anadolu Efes’te, en etkili performans Sertaç Şanlı tarafından gösterildi. Milli basketbolcu, mücadelede 9 atışının hiçbirini kaçırmadan 18 sayı kaydetmeyi başardı ve lacivert beyazlıların galibiyetinde önemli bir rol oynadı.

Avrupa Ligi kupasını kaldırdı

Sertaç Şanlı öte yandan spora ilginin ve sporcu sayısının arttığı şu dönemde, gençler için rol model ihtiyacını da karşılıyor. Yetenekli basketbolcu, kariyerinin başlarında ve ortalarında sergilemiş olduğu gelişim ve yakalamış olduğu ivmeyle, Avrupa’nın en başarılı oyuncularından birine dönüşmeyi ve rol model olma misyonunu gerçekleştirmeyi başardı. Şanlı ayrıca THY Euroleague 2021’de Anadolu Efes’in Barcelona’ya karşı oynadığı final maçında ilk beşte başlayarak, mücadelenin başındaki tüm sayıları kaydetmeyi başardı. Milli oyuncu, zorlu finalde çocukluk yıllarında idol olarak tanımladığı Pau Gasol’e karşı da oynamış oldu. Rotasyon oyuncusu olarak başladığı basketbol kariyerinde, THY Avrupa Ligi Şampiyonluğu’na kadar tırmanan Sertaç Şanlı, böylece Türk basketbolunun unutulmaz oyuncularından biri olmayı başardı.