Serie A’da Top Koşturan Futbolculara 88 Yasağı!

Dünyanın en çok takip edilen liglerinin başında Serie A geliyor. Ancak, bu ligin 90’lı ve 2000’li yıllara kıyasla daha az popüler olduğunu söyleyebiliriz. Milan ve Inter’in eski gücünü kaybetmesi, bu ligin değer kaybı yaşamasına neden oldu. Juventus, üst üste şampiyonluklar kazandı. Bu durum, Serie A’dan alınan zevki azalttı.

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde Serie A’da bir şeylerin değişmeye başladığından bahsedebiliriz. 2020 – 2021 sezonunda Inter, 2021 – 2022 sezonunda Milan, 2022 – 2023 sezonunda ise Napoli şampiyon oldu. Bu sayede, lige apayrı bir heyecan geldi. Hele Napoli’nin 33 yıllık aranın ardından şampiyon olması, yalnızca İtalya’yı değil tüm dünyayı mutlu eden hususlardan birisiydi.

88 Numaralı Formayı Giymek Yasak!

Futbolcular, yeni sezon öncesinde kendilerine bir forma numarası belirlerler. Kimisi oynadığı pozisyon ile özdeşleşmiş bir forma numarasını tercih eder. Örneğin, kalecilerin tercihi 1, forvetlerin tercihi 9, forvet arkasında oynayanların tercihi de 10 olur. Bunun yanı sıra, bazı futbolcular, doğdukları yıl ile ilgili bir forma numarasını tercih ederler. Örneğin, 1988 yılında dünyaya gelen oyuncuların forma numarası tercihleri genellikle 88 olur.

2023 yılının Haziran ayında olduğumuz şu günlerde forma numarası seçimi ile ilgili herhangi bir kısıtlamaya rastlanmadığından bahsedebiliriz. Ancak, İtalyanlar, önümüzdeki sezon, bu konuyla ilgili dikkat çekecek türden bir yasağı devreye sokmaya hazırlanıyorlar. Buna göre, 2023 – 2024 sezonunda Serie A’da mücadele edecek olan 20 takımın kadrosunda yer alan futbolcuların 88 numarayı seçmeleri yasak! Bir başka deyişle, Serie A’da 2023 – 2024 sezonunda forma numarası 88 olan bir futbolcu göremeyeceğiz.

Takdir edersiniz ki, İtalya Futbol Federasyonu’nun almış olduğu bu kararın bir sebebi var! Irkçılık, tüm dünyanın şikayet ettiği sorunlardan birisi! Bilhassa geçtiğimiz sezon LaLiga’da Real Madrid’in Brezilyalı oyuncusu Vinicius Junior’a yapılan ırkçılık büyük tepki topladı. İtalya’da da ciddi ırkçılık vakalarına rastlanıyor. Örneğin, İtalya milli takımında da görev yapan Nijerya asıllı kadın voleybolcu Paola Egonu, kaybedilen maçların ardından ırkçı mesajlar aldığını dile getirmişti. Bunun yanı sıra, ünlü İtalyan golcü Mario Balotelli de benzer sorunlar yaşamıştı.

88 Sayısı Adolf Hitler’i Anımsatıyor

Heil Hitler selamı, NeoNazi ırkçı grupların bol bol kullandıkları bir işaret! Bu noktada, İtalya Futbol Federasyonu devreye girerek Heil Hitler selamını çağrıştıran ve İtalyan alfabesinin sekizinci harfi olan H’ye karşılık olarak gelen 88 sayısının forma numarası olarak kullanılmasını yasakladı.

İtalyanların konuyla ilgili olarak almış oldukları kararlar bundan ibaret değil! Maçlar sırasında taraftarların antisemitik tezahüratlar yapmasının önüne geçilecek. Bu tür tezahüratlara rastlanan maçlarda ilk olarak hoparlörler aracılığıyla duyurular yapılacak. Söz konusu tezahüratların devamı halinde maçların durdurulması veya iptal edilmesi gündeme gelecek. İtalyanların bu önlemlerinin işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek.