SERGEN YALÇIN’IN FUTBOLCULUK KARİYERİ

Türk futbolunun yetiştirdiği önemli oyunculardan birisi olan Ali Rıza Sergen Yalçın 5 Ekim 1972 yılında İstanbul Sarıyer’de dünyaya gelmiştir.

Baba Tarafı Aslen Rize’lidir. İki kardeşi daha olan Sergen Yalçın Futbolla tanışması Kilyos’da başladı. Gürsoy Yalçın kardeşi’ de siyah beyazlı takım Beşiktaş’ta scout olarak görev yapmaktadır.

BEŞİKTAŞ TAKIMINDA BAŞLAYAN KARİYERİ

Sergen Yalçın Futbol kariyerine siyah beyazlı takım Beşiktaş alt yapısında başlamıştır. Babası Özer Yalçın da futbolcuydu ve oğlunun çocuk yaşta futbola merakı ve özel yeteneğini kısa sürede fark etmesi ile beraber siyah beyazlı takım Beşiktaş’ın seçmelere götüren Özer Yalçın oğlunun Sergen Yalçın‘ın futbol kariyerini de başlatmış oldu.

Beşiktaş alt yapısında kısa süre içinde yetenekleri ile kendisini göstermeyi başaran Sergen Yalçın 10 yaşında girdiği Beşiktaş Alt yapısına A takıma kadar yükselme başarısı gösteren oyuncu 15 yıl boyunca siyah beyazlı takıma hizmet etti.

Siyah beyazlı takım Beşiktaş seçmelerinde 15 saniye kadar Sergen Yalçın ‘I kadroya kazandıran o zamanın Alt yapı sorumlusu olan Serpil Hamdi Tüzün’ün dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Alt yapıda ki başarısı ile A takıma çıkan Sergen Yalçın 1991 – 92 sezonunda “Namağlup Şampiyon” kadronun içinde yer almayı başarmıştı.

SERGEN YALÇIN’IN İLK TRANSFERİ REKOR KIRDI

1997 yılında siyah beyazlı takım dan rekor transfer 5 Milyon Euro ücreti ile İstanbulspor’a transfer oldu.

Kariyeri boyunca bir çok profesyonel takımda forma giymiş olan Sergen Yalçın, dört büyük kulüpte forma giyen ilk Türk futbolcu dur.

Siyah Beyazlı takım Beşiktaş’ın 100. yılında şampiyon olan kadronun en çok gol atan futbolcusu olarak tarihe geçmiştir. Sezonun 33. haftasındaki Beşiktaş ve Galatasaray arasında oynanan maçta 100. yıl şampiyonluğunu getiren golü atarak, Ercan Taner’in klasikleşmiş “Sergen attı, şampiyonluk geldi” sözünü hayata geçirmiştir.

İstanbulspor’ dan sonra Siirt Köy Hizmetleri sonrasında kiralık olarak Sarı lacivertli takım Fenerbahçe ‘Nin yolunu tutan Sergen Yalçın Siirt Jetpa’ dan sarı kırmızılı takım Galatasaray ‘a kiralık transfer olmuştu. Kiralık olarak sonrasında bordo mavili takım Trabzonspor ‘un yolunu tutan Sergen Yalçın dört büyükleri de gezmiş oldu.

YALÇIN’IN BAŞARILARI VE ÖDÜLLERİ

Sergen Yalçın 2003’te 100 yılın en iyi futbolcularından seçilerek gümüş 11’e girmiş ve 2003 yılında Türkiye’de Yılın Futbolcusu seçilmiştir.

2003 – 04 sezonunda Beşiktaş formasıyla Çaykur Rizespor maçında attığı gol Yılın Golü ödülünü kazanmıştı.

İngiliz basınından These Football Times dergisinde Eylül 2017’de adına makale yazılan Sergen Yalçın: Dünyanın en iyi futbolcusu olabilirdi adlı makale yayımlandı.

SERGEN YALÇIN’IN MİLLİ TAKIM KARİYERİ

60 kez milli takım formasını giyen Sergen Yalçın 27 Eylül 1993’te Polonya maçı için ilk kez A millî takıma çağrıldı. 31 Ağustos 1994’te ise Makedonya karşısında oynanan özel maçta ilk kez A Millî formayı giydi.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde oynana maçlar da İsveç ve İzlanda’ya gol atarak milli takımın 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gitmesinde pay sahibi oldu.

FUTBOLCULUK KARİYER SONU

Futbolculuk kariyerinde 4 büyükler de oynayıp milli takımlar da forma giyen Sergen Yalçın birçok başarıya da imza atan ödül alan oyuncu 2008 yılında aktif futbol kariyerini Eskişehir takımı forması ile yeşil sahalara veda etmiştir.