Selim Sırrı Tarcan, Vefatının 64. Yıldönümünde Anılıyor

Türkiye’de olimpik sporların öncüsü olan Tarcan, vefatının 64. yıldönümünde saygıyla anılıyor.

Tarcan, 1874 tarihinde bugün Yunanistan sınırlarında kalan Yenişehir’de dünyaya geldi. Miralay babasının 1876 Karadağ şehit düşmesi üzerine 2 yaşında babasız kaldı. Tarcan ailesi bu olay sonrasında, İstanbul yerleşti.

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan Tarcan, Ali Faik Üstünidman’dan jimnastik dersleri aldı. Lise sonrasında Askeri Mühendislik Okulu’nu bitirdi. Sonrasında İzmir’de beden eğitimi öğretmenliği yaptı. Tarcan bu dönemde boks, yüzme, eskrim, bisiklet, futbol, tenis, disk atma ve halter gibi birçok sporla uğraştı.

Osmanlı Milli Olimpiyat Komitesi’ni Kurdu

İzmir’de kısa bir süre öğretmenlik yapıp sonrasında tekrar İstanbul’a dönen Tarcan, İstanbul’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) yeni üyeler kazandırma amacıyla dünyayı dolaşan modern olimpiyat kurucusu Coubertin’yle tanıştı. Coubertin, Tarcan’dan Osmanlı Olimpiyat Cemiyetini kurmasını istedi fakat o dönem cemiyet kurmanın yasak olması gerekçesiyle Tarcan bu isteğe olumlu yanıt veremedi. Bunun üzerine Tarcan temsilci olarak görevlendirdi.

İkinci Meşrutiyet sonrası cemiyet kurmanın serbestleşmesiyle Selim Sırrı Tarcan Osmanlı Milli Olimpiyat Cemiyeti’ni kurdu. Tarih tam olarak bilinmese de Osmanlı’nın bu cemiyetin 1908’de düzenlenen olimpiyatlara katıldığı bilinmekte. Tarcan’ın bu girişiminden sonra Osmanlı, IOC üyelik sıralamasında 13. basamakta yer aldı.

Türkiye’de Voleybol ve Boksu Da Tarcan Kurdu

1909 yılında İsveç Kraliyet Askeri Beden Eğitimi ve Cimnastik Akademisi’nde eğitim alan Tarcan, ülkesine döndükten sonra yeniden beden eğitimi öğretmenliğine devam etti. Bu dönemde Osmanlı Devleti’nde folklor çalışmalarını başlattı. Bu kapsamda Zeybek oyunları derleyen Tarcan, bu oyunları İstanbul şehir toplumuna tanıtmayı amaçladı. 

Hayatı boyunca 58 kitap ve 2 binden fazla makale yazan ayrıca bin 520 konferans veren Tarcan, voleybol ve boks sporlarının da Türkiye’deki kurucusu olarak bilinmekte.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde 4 Yıl Başkanlık Yaptı

Tarcan, kurucusu olduğu TMOK’ta 1923-1927 yılları arasında başkanlık görevini yürüttü. Selim Sırrı Tarcan, İzmir’de verdiği bir konferansta yöneticilerin amatörlük ruhunu öldürdüğü, sporcuların ise kendilerini profesyonelliğe kaptırdıkları konusundaki eleştirileri sonrasında TİCİ tarafından kınanma aldı. Bu kınanma sonrasında TMOK’un toplantılarına katılmayı bırakan Tarcan izin sayıldı. Tarcan’ın yerine TMOK başkanlığına Ali Sami Yen seçildi.

TMOK Başkanlığı sonrası bürokratlık ve milletvekilliği yapan Selim Sırrı Tarcan, 2 Mart 1957 yılında İstanbul’da vefat etti.