Şampiyonlar Ligi’nin Geleceği Riva’da Konuşuldu

Riva’da Avrupa futbolunun geleceğinin konuşulduğu bir toplantı yapıldı. Toplantıda Şampiyonlar Ligi’nin 2024’ten sonra geçilmesi planlanan yeni formatı değerlendirildi. Yeni formatın aktarıldığı toplantıya UEFA Ulusal Federasyonlar Direktörü Zoran Lakovic ve Kulüp Müsabakaları yöneticisi Stephane Anselmo, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile kulüp başkanları katıldı. 

Şampiyonlar Ligi’nde İsviçre Sistemi

2024’ten sonra Şampiyonlar Ligi’nde yeni formata geçilmesi planlanıyor. Bu İsveç Sistemi (Swiss system) olarak adlandırılan bu format dün Riva’da sunuldu. Sunumun yapıldığı toplantıya TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen ve Trabzonspor yöneticisi Serdar Ekrem Şirin de katıldı.

UEFA Heyeti: Avrupa Maçlarına Yedeklerle Çıkıyorsunuz

Toplantıda kulüp başkanları da talep ve önerilerini iletti. Toplantıda zaman zaman tartılmalar yaşandığı da aktarıldı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den direkt katılım imkanı istediklerini söyledi.

UEFA heyeti bu isteğe, Türkiye’de futbolun ne kadar sevildiğini bildiklerini ancak takımların Avrupa maçlarına yedekleriyle çıktıklarını bu nedenle de hak ettikleri yerde olmadıklarını belirtti. Fenerbahçe yönetim kurulu üyesi Alper Pirşen ise mevcut katsayı sistemi ve puanlarla burada olmalarının mucize olduğunu, bu nedenle de sistemin değiştirilmesi gerektiğini aktardı. TFF yetkilileri ise 11. ve 12. sıradaki ülkelere de artı iki kontenjan verilmesi taleplerini iletti.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ise pandemi koşullarında FFP kriterlerinde anlayışlı davranılmasını talep etti. Kararların hep aleyhlerine çıktığının altını çizdi.

İsviçre Sistemi Nedir?

İsviçre sistemi (Swiss system) modeli şeklinde adlandırılan formatta Şampiyonlar Ligi 36 takıma çıkacak. Bu 36 takım UEFA ıralamasına göre dört farklı kategoriye ayrılacak. Her takım rakipleriyle 10 karşılaşmaya çıkacak. Her takımın onar maç oynayacağı ligin sonunda ise genel puan sıralamasındaki ilk 8 takım doğrudan ikinci tura geçecek, Sonraki 8 takım ise play-off usulüyle ikinci tura kalacak. İsviçre sistemine geçişteki ana amaç UEFA’nın, 5 büyük ligden daha çok takımın Şampiyonlar Ligi’nde boy göstermesi. Bu sistemde her takım kendine denk rakiplerle oynayacak. Aynı zamanda bu sistem Süper Lig’de şampiyon olan takımın gitme şansını da yükseltecek.