Şampiyonlar Ligi’nin Formatı Değişiyor Mu

UEFA Şampiyonlar Ligi; futbolun en önemli organizasyonlarının başında geliyor. Eleme etabının tamamlanmasının ardından grup aşamasına 32 takım katılıyor. Gruplarını ilk ikide sırada tamamlayan takımlar son 16 turunda karşı karşıya geliyorlar. Ardından, çeyrek final, yarı final ve final etabıyla sezonun şampiyonu belli oluyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi’ni geçtiğimiz sezon İngiltere’nin Chelsea takımı kazandı. Finalde bir diğer İngiliz takımı Manchester City’i 1-0 mağlup eden Chelsea; 2011 – 2012 sezonunun ardından Avrupa’nın en değerli kupasını ikinci defa müzesine götürdü.

UEFA Şampiyonlar Ligi Formatında Birtakım Değişiklikler Yapmaya Hazırlanıyor

Tüm dünyada futbola olan ilginin azalmasından şikâyet ediliyor. Hatta, Avrupa’nın dev kulüpleri; Real Madrid başkanı Florentino Perez önderliğinde bir araya gelerek Avrupa Süper Ligi’ni kurmaya karar vermişlerdi. Fakat, bu projeye izin verilmedi. UEFA; Şampiyonlar Ligi başta olmak üzere futbol organizasyonlarının eskisi kadar rağbet görmediğinin farkında! Bilhassa pandemi süreciyle beraber bu durum daha da belirgin hale geldi.

UEFA; Şampiyonlar Ligi’ni daha çekişmeli ve eğlenceli hale getirmek adına farklı bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüyor. Buna göre, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne final four formatı getirilecek. Bir başka deyişle, dörtlü finalin ardından o sezonun şampiyonu belli olacak.

Çeyrek finalin ertesinde yarı finale çıkmayı başaran dört takım; daha önceden belirlenen bir şehirde final four oynayacaklar. Yarı final; normal formatta olduğu gibi çift maç üzerinden değil de tek maç üzerinden oynanacak. O maçı kazanan iki takım; yine tek maç üzerinden oynanacak finalde kozlarını paylaşacaklar.

UEFA; final four ile Şampiyonlar Ligi’nin cazibesini arttırmayı planlıyor. Ayrıca, bu yöntem ile hem ticari gelirlerin hem de televizyon gelirlerinin arttırılması da hedefleniyor.

Takımlar Bu Fikre Sıcak Bakıyorlar

UEFA; yıllık kongre için 1 Mayıs 2022 tarihinde Viyana’da toplanacak. Final four fikri de bu kongrede ele alınacak. Herkesin bildiği gibi Şampiyonlar Ligi’nin formatı 2019 – 2020 sezonunda değişmişti. Pandemi sebebiyle çeyrek ve yarı final etabı tek maç üzerinden oynanmıştı. UEFA; Şampiyonlar Ligi yarı final etabının tek maç üzerinden oynanmasını benimsemiş durumda! Bu tür bir değişikliğin heyecanı ve rekabeti arttıracağını düşünüyor.

Paris Saint Germain kulübünün başkanı Nasser Al Khelaifi; dörtlü final fikrine sıcak bakan isimlerden birisi! UEFA başkanı Ceferin; Paris Saint Germain dışındaki diğer kulüplerin de onay vermesi halinde final four fikrini uygulamaya koyabilir.

UEFA Şampiyonlar Ligi 2021 – 2022 Sezonu Nasıl Gidiyor?

Şampiyonlar Ligi; geçtiğimiz sezona kıyasla çok daha heyecanlı! Yarı finalin ilk maçında Manchester City ile Real Madrid karşı karşıya geldi. İngiliz ekibi; Real Madrid’i ilk maçta kendi sahasında 4-3 yendi. Bir diğer yarı final maçında Liverpool ile turnuvanın sürpriz ismi Villareal karşılaştı. İngiliz ekibi; rakibini 2-0 yenerek rövanş için avantaj elde etti.