ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE ‘İSVİÇRE SİSTEMİ’

Şampiyonlar Ligi’nin formatını ‘İsviçre Sistemi’ ile değiştirmeyi hedefleyen UEFA, 2024-2025 sezonunda bu formata geçmeyi planlıyor. Formata göre turnuvada 32 takım yer alırken, bu takımlar 4 farklı torbaya bölünecek. Her grupta 10 maç oynanacak ve tüm maçlar ayrı takımlarla oynanırken ülke ayrımı da olmayacak. UEFA bu değişiklik ile turnuvaya daha fazla heyecan katmayı ve gelirlerini arttırmayı hedefliyor.

İsviçre Sistemi’nde 32 takım yerine 36 takım olacak ve bu takımlar 4 farklı torbaya bölünerek şimdiki sistemden farklı olarak, her grupta 6 maç yerine 10 maç oynanacak.

UEFA İSVİÇRE SİSTEMİNDEN YANA

İngiltere’nin bir gazete haberine göre UEFA yetkilileri bütün modelleri inceleyip en son İsviçre sistemine karar verdiler. Bu yeni sistemi 2024’ten itibaren uygulamaya başlamayı planlayan UEFA, önümüzdeki haftalarda bu konu için tekrar toplanacak. Bu formata göre bir takım 10 ayrı rakibe karşı 10 grup maçına çıkıp sonrasında tur atlayacak.

İsviçre Sistemi’nin temel amacı ise, büyük takımların eskisinden daha çok birbirleri ile grup aşamasında karşılaşmalarını sağlamak olarak gösteriliyor. Bu şekilde televizyon reytingleri ve pazarlama gelirlerinin daha fazla olması bekleniyor. 

6 MAÇ YERİNE 10 MAÇ OYNANACAK

İsviçre Sistemi’nde 32 takım yerine 36 takım olacak ve bu takımlar 4 farklı torbaya bölünerek şimdiki sistemden farklı olarak, her grupta 6 maç yerine 10 maç oynanacak. Grup aşaması sona erdiğinde ilk 8’deki takımlar direkt olarak son 16’ya kalacak. 9 ile 24 arası sıralamadaki takımlar ise play off aşaması oynayacak ve ilk 16 turuna kalacak olan diğer 8 takım belli olmuş olacak.

9. sıradaki takım ile 24. Sıradaki takım eşleşecek. Bu turu geçen 8 takım ilk 16’lıdaki yerini almış olacak. Son 16 turundaki eşleşmeler sıralamalara göre belli olacak. Belli olan turnuva ağacı sonrasında finale kadar çift maçlı eleme yöntemi ile devam edilecek. Fakat şampiyon yine finalde tek maç yapılarak belli olacak.

YENİ SİSTEMLE GELİRLER ARTACAK

Lille CEO’su Marc Ingla, bu sistemin Avrupa futbol ekosistemi için zararlı olacağını ancak yine de gelirleri arttıran yeni bir formatın uygulanması gerektiğini söyledi. İsviçre sisteminin büyük takımların daha çok karşı karşıya gelmesini sağlayarak hem televizyon reytinglerini hem de pazarlama gelirlerini arttırması bekleniyor.