ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE HOCALARIN GEÇMİŞİ

Son şampiyon Chelsea’nın ardından Şampiyonlar Ligi sürecinde kazanan ülkeler ve takımların yanında ek olarak teknik direktörlerin etkisinin çok yüksek olduğu ve bu teknik direktörlerin, hocaların nasıl bir başarısına sahip olduğunu bu yazımızda inceleyeceğiz.

LIVERPOOL’UN BAŞINDA 3 KEZ KUPA KALDIRDI

Liverpool’un önemli simgelerinden biri haline gelen Bob Paisley, 1939 yılında futbol hayatına başladığı takımının başına geçti. 1976 – 1977, 1977 – 1978 ve 1980 – 1981 sezonlarında Şampiyonlar Ligi Kupası’nda 3 kez zafere erişen ilk teknik direktör olarak adını futbol tarihine yazdırdı.

EFSANEVİ İSİM AYNI TAKIMLA 2 KEZ KUPAYA ERİŞTİ

İngiliz Premier Lig ekiplerinden Manchester United’ın efsanevi isimleri arasında ilklerde yer alan başarılı teknik direktör Alex Ferguson da Şampiyonlar Ligi’nde kupa zaferine birden fazla ulaşan bir diğer çalıştırıcı oldu. 1999 – 2000 ve 2007 – 2008 sezonlarında şampiyon olan Ferguson yönetimindeki Manchester United, tecrübeli hoca ile toplam 41 kupa kazandı.

PORTO VE INTER MOURİNHO SAYESİNDE AVRUPA’NIN LİDERİ OLDU

Teknik direktörlük kariyeri boyunca Porto, Chelsea, Inter, Real Madrid ve Manchester City başta olmak üzere Avrupa’nın önemli kulüplerinin teknik adamlık görevini üstlenen Jose Mourinho, ilk Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna 2003 – 2004 sezonunda Porto ile ulaştı. İkinci zaferini ise 2009 – 2010 sezonunda başında bulunduğu Inter takımıyla yaşadı.

BARCELONA’YA 2 KEZ ZAFER YAŞATTI

La Liga ekiplerinden Barcelona’nın en çarpıcı teknik direktörlerinden biri haline gelen Pep Guardiola da iki kez Şampiyonlar Ligi kupasına erişen hocalar arasına ismini yazdırdı. İlk olarak 2008 – 2009 yılları arasında ilk şampiyonluğunu yaşayan genç çalıştırıcı, Avrupa’nın en önemli organizasyonunda ikinci şampiyonluğuna ise 2010 – 2011 sezonunda erişti.

JÜRGEN KLOPP ETKİSİ

Günümüze doğru geldiğimizde, teknik direktörlerin takımlar üzerindeki etkisinin hala devam ettiğini görebiliriz. Bunun en önemli örneklerinden biri ise İngiliz ekip Liverpool. Alman teknik direktör Jürgen Klopp, Liverpool ile tarihi başarılar elde etti ve 2019/2020 sezonunda takımını Premier Lig şampiyonu yaptı. Başarılı teknik adam, 2018/2019 sezonunda ise Liverpool’un Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmasında en önemli etkenlerden biri oldu.

SON ŞAMPİYON CHELSEA

Niko Kovac’la yolları ayırmaya karar verdikten sonra Hansi Flick ile anlaşan Bayern Münih, teknik adamla çalıştığı ilk sezonda Bundesliga ve Almanya Kupası’nı kazanmayı başardı. Flick’in ilk teknik direktörlük deneyimiyle lige hızlı başlayan Alman ekibi, 2019/2020 sezonu Şampiyonlar Ligi’nde de kupayı kaldırma sevinci yaşadı. Öte yandan PSG’yi çalıştırdığı dönemde 2020 finalini Bayern Münih’e kaybeden teknik direktör Thomas Tuchel, bir yıl sonra hedefine ulaştı ve çalıştırıcısı olduğu Chelsea’ye Şampiyonlar Ligi kupasını kazandırdı.