ŞAMPİYONLAR LİGİ VE TEKNİK DİREKTÖRLER

1955/1956 sezonunda başlayan ve Avrupa’nın bir numaralı organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi, günümüze kadar pek çok etkileyici maça sahne oldu. Kimi takımlar kupa sevinci yaşarken kimi takımlar kıl payı şampiyonluğu kaçırdı. Bu ligde pek çok futbolcu da yeteneklerini sergiledi. Ancak teknik direktörler elde edilen başarıların en önemli mimarlarındandı. Şampiyonlar ligi kupasını kaldıran son teknik direktör ise Thomas Tuchel oldu.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDEKİ BAŞARILI TEKNİK HOCALAR

1955/1956 sezonunda başlayan Şampiyonlar Ligi, günümüze kadar Avrupa’nın bir numaralı organizasyonu olmaya devam etti. Düzenlendiği ilk sezon ise kupanın sahibi Real Madrid oldu. O sırada İspanyol ekibin Jose Villalonga vardı. Başarılı teknik adam böylece Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran ilk çalıştırıcı oldu.

Villalonga ayrıca Avrupa’nın 1 numaralı kupasını üst üste iki yıl Real Madrid’in müzesine götürdü. Öte yandan İspanyol ekip, Şampiyonlar Ligi’nin oluşum aşamasında takım olarak ağırlığını hissettirdi. Villalonga’nın ardından Uruguaylı teknik adam Carniglia da 1957/1958 ve 1958/1959 sezonlarında Avrupa Şampiyonlar Kulüpler Kupası’nı kaldırmayı başardı.

ŞAMPİYON ETKİSİ TEKNİK DİREKTÖRLER

Real Madrid’in bir diğer efsane teknik direktörü Miguel Munoz ise eflatun beyazlılara iki farklı sezonda Şampiyonlar Ligi kupasını kazandırdı. 1959/1960 ve 1965/1966 sezonlarında Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran Real Madrid, Munoz ile birlikte 9 İspanya Ligi şampiyonluğu da elde etti. Real Madrid’in yanı sıra, çalıştığı teknik direktörle öne çıkan diğer bir takım ise Benfica. Macar teknik direktör Bela Gutmann, 1959 ve 1962 yılları arasında çalıştırdığı Portekiz takımına, 1959/1960 ve 1960/1961 sezonlarında iki lig, 1960/1961 ve 1961/1962 sezonlarında ise iki Şampiyon Kulüpler Kupası kazandırdı.

Benfica’yı çalıştırdığı 3 senenin ardından ücretine zam yapılmasını isteyen Gutmann’ın kulüp yöneticileriyle olan ilişkisi, o dönemden sonra bozuldu. Bu sebeple takımındaki görevinden ayrılan Gutmann, bir süre sonra Benfica’nın 100 yıl boyunca Avrupa kupasını kazanamayacağına dair iddialı sözler sarf etti. Bu sözlerin ardından defalarca Avrupa Kupaları’nın finallerine kalan Benfica ise ilginç bir şekilde şu ana kadar Avrupa’da kupa kaldıramadı. Bu nedenle, söz konusu olay günümüze kadar “Gutmann Laneti” olarak anılmaya devam etti.