Şampiyonlar Ligi Formatı ve Harcama Limitlerinde Değişime Gidiliyor

Avusturya’da düzenlenen 27. Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Genel Kurulu’ndan Avrupa futbolundaki ekonomik durum ve UEFA organizasyonlarında yapılacak olan değişiklikler hakkında görüşmeler yapıldı. Avrupa Kulüpler Birliği’nden çıkan karara göre harcama limitleri ve Şampiyonlar Ligi için değişikliklere gidilecek.

Dünya üzerindeki bir çok iş adamı veya ailenin Avrupa’daki futbol kulüplerine yaptıkları yatırımların ardından Avrupa’daki kulüp sahipliği oranı oldukça artmıştı. Büyük yatırımcıların Avrupa kulüplerine sağladığı ekonomik güç, özellikle yıldız futbolcu transferlerinde fark yaratan unsurların en başında geliyor. Avrupa’daki kalburüstü takımların ekonomik anlamda büyümesi Avrupa futbolunda tartışma konusu olurken, bu konuda en çok orta veya daha düşük profilli kulüplerin itirazları bulunuyordu. Avrupa Kulüpler Birliği Genel Kurul toplantısında bu konunun üzerinde duruldu ve harcama limitlerinin yeniden düzenleneceğine dair kararlar çıktı.

Harcama Limitleri Düşürülüyor

Avrupa kulüpler birliği genel kurul toplantısı 27. kez Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlendi. İki gün süren görüşmeler sonucunda harcama limitleri,  UEFA organizasyonlarındaki format değişiklikleri ve Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan olayların futbola olan yansımaları konuşuldu. ECA Genel Kurul toplantısının ardından Kulüplerin mali açıdan istikrar sağlaması ve harcama limiti  kontrolleri konusunda fair play kurallarına ECA’nın tam destek vereceği açıklandı.

Avrupa basınında UEFA’nın kulüpler arasındaki ekonomik dengesizliği eşitlemek adına harcama limitlerini yeniden düzenleceğini ve makasın kapanması adına her yıl kademeli olarak limitlerin düşürüleceği iddia ediliyor. Avrupa kulüpler birliği toplantısında konuşulan finansal FairPlay kurallarını yapılacak olan değişiklikler ardından yeniden düzenlenecek. Buna göre kulüplerin ilk yıllarında yıllık gelirlerinin %90’nın harcama limitlerine ekleneceği, her yıl kademeli olarak oranın düşürülmesi bekleniyor ve bu oranın %70’e kadar düşürüleceği iddia ediliyor. Kulüplerin oyuncu satışlarından elde edeceği gelirlerin ise harcama limitlerine dahil olmayacağı söyleniyor.

Yeni Şampiyonlar Ligi Formatı

şampiyonlar ligi

Avrupa kulüpler birliği genel kurul toplantısında konuşulan diğer konu ise şampiyonlar ligini yeni formatı oldu. ECA’nın yaptığı açıklamada UEFA’nın Grup organizasyonlarında 2024 – 25 Sezonundan itibaren düzenlenmesi beklenen format değişikliğine tam destek verdi. UEFA’nın geçtiğimiz yıl değiştirdiği formata göre 32 takım yerine 36 takım Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasında yer alacak ve grup maçları 6’dan 10’a yükselecek.

Rusya’nın Ukrayna’ya olan saldırısı sebebiyle EFA, Ukraynaya 1 milyon Euro maddi destekte bulunacağını açıkladı. Ukrayna altyapısında oynayan genç oyuncular için diğer Avrupa kulüplerinin altyapısına geçiş yapmaları için çağrıda bulundu.

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final Ve Yarı Final  Eşleşmeleri

2021-22 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanı sürüyor. Çekişmeli geçen son 16 turu karşılaşmalarının ardından Çeyrek final ve yarı final eşleşmeleri belli oldu. Benfica – Liverpool, Manchester City-Atletico Madrid, Villareal-Bayern Münih, Chelsea-Real Madrid ile karşı karşıya gelecek. İlk karşılaşmalar 5-6 Nisan tarihlerinde oynanacak. Rövanş karşılaşmaları ise 12-13 Nisan tarihlerinde oynanacak. Villareal-Bayern Münih eşleşmesi,  Benfica – Liverpool eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak ve Manchester City-Atletico Madrid ile Chelsea-Real Madrid eşleşmelerinin galipleri yarı finalde karşılaşacak.