RONALDO’NUN FUTBOL KARİYERİNDEKİ 20 YILI

Futbol camiasının efsanevi isimlerinden olan Cristiano Ronaldo, 5. Şubat’ta 36. yaş gününü kutladı. Bu yıl ayrıca Portekizli yıldızın futbol kariyerindeki 20. yılı.

20 yıldır hayatımızda olan Ronaldo’nun bu serüvenini yıl yıl siz futbolseverler için derledik. Uzun bir futbol kariyeri ve bu yazı dizimizi de biz de iki part halinde sizlerle buluşturacağız. Bu yazımız ilk yazımızın devamı olarak devleştiği yer Real Madrid macerası ile başlıyor.

REAL MADRİD MACERASI

“Dünyanın En Pahalı Futbolcusu” unvanını kazanan Cristiano Ronaldo, 2009 yılında 94 milyon Euro karşılığında Real Madrid’e transfer oldu.

Ronaldo, 2010 yılında kariyerinin 200 gol barajını aştı. Sezon boyunca rakip ağlara 48 yol gönderen Portekizli oyuncu Real Madrid’de geçirdiği bir yıl sürecinde kendi kariyerine en iyi performans derecesini yazdırdı.

İSPANYA SERÜVENİNDE İLK GOL KRALLIĞI

Barcelona’ya karşı ezeli rekabet başlatan Real Madrid, 2010 yılında gösterdiği üstün performanstan dolayı Ronaldo’yu da Messi’ye karşı rakip yaptı. 2011 yılında La Liga’da 40 golle gol krallığına ulaşan Cristiana Ronaldo, bu sezonu toplam 60 golle tamamladı ve bir de 9 kez hat-trick yaptı.

Real Madrid’e transfer olduğu süre boyunca ligde şampiyonluk kazanamayan yıldız futbolcu, 2012 yılında ilk kez La Liga şampiyonluğuna ulaştı. Ronaldo ayrıca bu yıl ülkesinde milli takım formasını 100 kez giyen en genç futbolcu unvanını kariyerine kazandırdı.

Yıllar 2012 geldiğinde Portekizli genç yıldız, ikinci Ballon d’Or ödülünün sahibi oldu. Ayrıca bu yıl kendi rekorunu bir kez daha kırdı. Sezon boyunca bulduğu 69 golle kariyerinde bir rekora daha uzanmış oldu.

İLK ŞAMPİYONLAR LİGİ ŞAMPİYONLUĞU

2014 yılında ‘yılın en iyi futbolcusu’ seçilen Cristiano Ronaldo, Real Madrid ile ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon oldu. Aynı yıl tekrardan üçüncü kez Ballon d’Or ödülünü kazandı.

Genç efsane, 2015’te sezon boyunca 57 gol kaydetti ve bu skorla kariyerinin 500 gol kilidini açtı.

ÇOCUKLUK HAYALİ GERÇEK OLDU

Ronaldo’nun çocukluk hayali olan milli takım formasıyla Avrupa Şampiyonluğu 2016 yılında gerçek oldu. Bu yıl yıldız futbolcu için futbol hayatının en iyi dönemi oldu adeta. Takımı Real Madrid ile bir kez daha Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayan Portekizli futbolcu, bir kez daha Ballon d’Or ödülünün sahibi oldu.

Ayrıca, FIFA tarafından ‘yılın en iyi erkek futbolcusu’ seçildi. Kariyeri boyunca hem kendi hem de futbol dünyasında birçok rekora imza atan Ronaldo, 2017 yılında da 7 sezon boyunca 50 golü geçen ilk futbolcu oldu.

YENİ TAKIM YENİ BAŞLANGIÇLAR

Cristiano Ronaldo, 2018 yılının yaz aylarında 100 mil Euro’ya İtalyan ekip Juventus’la sözleşme imzaladı ve yaşıtları arasında en pahalı olma unvanını kazandı. Yılın son zamanlarına doğru üst üste 4 Avrupa Şampiyonası ve 4 Dünya Kupası’nda gol atan ilk futbolcu oldu.

Yıllar 2019’u gösterdiğinde Serie A’da mücadele eden takımı Juventus ile ilk şampiyonluğunu yaşadı. Bu yıl tarihte ilk kez düzenlenen Avrupa Millet Ligi’nde ülkesi Portekiz ile ilk şampiyon olan Ronaldo, bu şampiyonada milli takım kaptanlığı yaptı.

21. YÜZYILIN EN İYİ FUTBOLCUSU

2020 yılını kasıp kavuran korona virüs, bir tek Ronaldo’yu etkilemedi. Küresel Futbol Ödülleri tarafından “21. Yüzyılın En İyi Futbolcusu’ seçildi.

2021 VE BİR YENİ REKOR DAHA

Cristiano Ronaldo, Napoli karşılaşmasında bulduğu golle 760. kez ağları havalandırırken bu golle kariyerine bir rekor daha kazandırdı. Portekizli efsane, bu rekorla “Futbol Tarihinin En Golcü Oyuncusu” oldu.