Ronaldo’nun, Arabistan Macerası Nasıl Olacak?

Dünyada futbolseverler Ronaldo’nun El-Nasr’a gitmesi oldu. Yıllık 200 Milyon Euro’luk dev bir kontratta imza atan Ronaldo, tüm futbol severlerin eleştirilerin odağında oldu. Manchester United’dan olaylı bir şekilde tartışmaya yaşayan Ronaldo’nun aslında nereye gideceği merak konusuydu. Portekiz veya Amerika’ya gideceği konuşulan Ronaldo’nun, Arabistan ligine gitmesi herkesi şaşırttı. 

Hatta Ronaldo’nun oğlu Real Madrid altyapısı ile sözleşme imzalamış kendisi Real Madrid tesislerinde antrenmanlara çıkmış. Madrid şehrinde vakti geçirmişti. Ronaldo’nun acaba  Real Madrid’e geri mi dönüyor?  sorusu herkesin akıllarına gelmişti.

Portekiz kötü bir Dünya Kupası geçirmese de Ronaldo için Dünya Kupası etkisiz geçti. Özellikle takım arkadaşı Bruno Fernandes ve Cancelo ile yaşadığı sorunlar göze çarptı.  Bu sorunlar Portekiz Milli Takımı özelinde kalmadı Manchester United teknik direktörü Erik Ten Hag ile yaşadığı sorunlar ve basına verdiği demeçler konuşuldu.

37 Yaşına gelmiş, tüm zamanların belki de en iyi performansı sergileyen, defalarca rekorlar bir futbolcunun her ne olursa olsun çok zayıf bir lige gitmesi çok tartışıldı.

Kimleri Ronaldo, para için gittiği iddia edilse de, büyük paralar kazanan, sponsorluk anlaşmalarına imza atan birinin bunu yapması mantıksız duruyor.

Amerika’ya Gitmekten Farklı

Ronaldo’yu savunanlar herkesin İbrahimoviç, Gerrard, Beckham gibi futbolcuların Amerika futbol ligi olan MLS ile gitmesine eş değer bulunuyor. Ama bu çok farklı her ne kadar Amerika’da bizim izlediğimiz futbol çok gelişmiş ve izlenen bir spor olmasa da son dönemde yaptığı alt yapı yatırımlarıyla ilgi çekmeye başladı. Özellikle son Dünya Kupasında gördük ki Amerika bu yatırımlarına devam ederse veteran futbolcuların adresi değil izlenebilir seyri yüksek bir lig olabilir.

Messi Ne Yapacak?

Şimdi soru Messi’nin kariyerini nasıl şekillenecek? Dünya futbol tarihinin en iyi ikilisi olarak adlandırılan bu ikili kariyerinde her yaptıklarına birbiriyle karşılaştırdı. PSG gittiği zaman bile Premier Lig’e gitmediği için eleştirilen Messi,  son yaptıkları ve Dünya Kupası kazanmasıyla kariyer sonunda Ronaldo karşısında bariz üstün konuma geçti. Messi’nin, özellikle Latin Vatandaşların olduğu İnter Miami takımına gitmesi konuşuluyor. Messi’nin Amerika’ya gitmesiyle Ronaldo’nun Arabistan’a gitmesi arasında tabii ki çok büyük bir fark var.

Ronaldo, Arabistan ligini izlenebilir hale getirebilir mi? Evet Ronaldo-Aboubakar-Talisca’nın olduğu bir takımı izlemek zevkli olacaktır. Ama antrenmanların çok sık yapılmadığı maçların halı sahadan hallice olan bir ligin seyir zevkinin artması mümkün görünmüyor.  

Ronaldo’un El-Nasr’a sadece futbol oynamak için gittiğini düşünmüyorum. Arabistan’ın politikası ve kendi kişisel yatırımları da gitmesinin nedeni olabilir.  Ronaldo’yu  çeşitli Arap firmaların reklamlarında, Arabistan tanıtımı yaparken  görebiliriz. Yani bir  futbolcudan çok aslında bir nevi Arabistan’ın kültür elçisi ve marka yüzü olarak karşımıza çıkabilir.

Bundan yıllar sonra Ronaldo’nun kariyerine baktığımızda kupalar, rekorlar, ödüllerin yanında son sezonlarında böyle bir takımın olması kendisine eksi olarak yazacaktır.