Rıza ve Buse Naz’dan Güzel Haber

2020 yılında yapılması planlanan, ancak koronavirüs salgını nedeniyle bir yıl ertelenen Yaz Olimpiyat Oyunları, Japonya’nın başkenti Tokyo’da devam ediyor.

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda gayet başarılı bir performans gösteren Türkiye’nin en güçlü olduğu alanlardan biri olan güreşte yarı final karşılaşmaları başlayacak.

Rıza Kayaalp Madalya İçin

130 kg grekoromen stilinde yarışan milli sporcumuz Rıza Kayaalp, yarı finalde 2008 Pekin, 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya sahibi olan Kübalı güreşçi Mijain Lopez Nunez ile karşı karşıya gelecek.

Olimpiyat Oyunları’na son 16 turundan başlayan Rıza Kayaalp, bu turda Litvanyalı Mantas Knystautas’ı geçerek çeyrek finale yükseldi. Rıza Kayaalp, çeyrek finalde Alman güreşçi Eduard Popp ile karşı karşıya geldi. Eduard Popp’u da mağlup eden Rıza, yarı finale yükseldi.

Rıza Kayaalp’in yarı finaldeki rakibi Mijain Lopez Nunez, 39 yaşında çok büyük bir tecrübe. Dünyanın en iyi güreşçilerinden biri arasında gösterilen Kübalı güreşçi, 2008 Pekin, 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda şampiyon olmuştu. Mijain Lopez Nunez’in beş tane de dünya şampiyonluğu bulunuyor.

Rıza Kayaalp, Kübalı rakibini önceki karşılaşmalarında mağlup edemedi. Rıza, 2020 Tokyo’da yarı finaldeki rakibi olan Mijain Lopez Nunez ile ilk olarak 2012 Londra Olimpiyatları’nda karşı karşıya gelmişti. Buradan mağlubiyetle ayrılan Rıza, Kübalı güreşçiyle ikinci kez 2014 yılında karşılaştı. Özbekistan’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda Mijain Lopez Nunez ile karşı karşıya gelen Rıza, rakibine mağlup oldu.

Rıza Kayaalp’in Lopez ile üçüncü karşılaşması 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda yaşandı. Rıza Kayaalp, 2016 Rio Olimpiyatları’nın finalinde karşı karşıya geldiği Lopez’e mağlup olup gümüş madalya kazanmıştı.

Buse Naz Madalyayı Garantiledi

Kadınlar 51 kilo boks müsabakalarında ise ülkemizi sevindiren bir haber geldi. Buse Naz Çakıroğlu, çeyrek finalde Taylandlı boksör Jutamas Jitpong’u mağlup edereek yarı finale yükseldi ve madalya kazanmayı garantiledi. Buse Naz Çakıroğlu, 69 kiloda mücadele eden Busenaz Sürmeneli’den sonra madalya kazanmayı garantileyen ikinci boksörümüz oldu. Buse Naz, 4 Ağustos tarihinde finale yükselmek için ringe çıkacak.