REAL MADRID, JUVENTUS VE BARCELONA YARGILANACAK

UEFA yaptığı açıklamayla, Avrupa Süper Ligi adlı girişimle olan bağlantılarını sonlandırmamaları sebebiyle 12 Mayıs tarihinde soruşturma açtığı Real Madrid, Juventus ve Barcelona kulüplerini yargılayacağını duyurdu. Avrupa Süper Ligi girişimindeki kurucu unsurlar olarak öne çıkan bu üç kulüp, UEFA tarafından birliğin yasal yapısının ihlali amacıyla hareket edildiği gerekçesiyle yargılanacak. Hatırlandığı üzere Avrupa Süper Ligi’ni kurma girişimi 19 Nisan gecesi yapılan ortak açıklama ile duyurulmuştu. Ancak Real Madrid, Juventus ve Barcelona hariç ligde yer alan tüm kulüpler, gelen tepkilerden sonra girişimden çekildiklerini belirtmişlerdi.

UEFA, 19 Nisan gecesi duyurulan ve pek çok takımın dâhil olduğu Avrupa Süper Ligi girişimiyle olan bağlantılarını sonlandırmamaları sebebiyle Real Madrid, Juventus ve Barcelona kulüplerini yargılayacağını duyurdu. UEFA, zaten bu 3 büyük kulübe Avrupa Süper Ligi projesinden çıkmamalarından ötürü 12 Mayıs 2021 tarihinde soruşturma başlatmıştı. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) o tarihte yaptığı açıklamada, UEFA Disiplin Kurallarının 31(4) maddesine göre Etik ve Disiplin müfettişlerinin UEFA’nın yasal organizasyonunu sekteye uğratmak amacıyla oluşturulan Avrupa Süper Ligi projesinin içinde yer alan Real Madrid, Juventus ve Barcelona için soruşturma başlattığını dile getirmişti. Açıklamanın devamında, soruşturma ile ilgili gelişmelerin sürecin tamamlanmasından sonra kamuoyu ile paylaşılacağı da ifade edilmişti.

Öte yandan pek çok takım; UEFA, FIFA, ülke federasyonları ve taraftarların tepkisini aldıktan sonra, 19 Nisan gecesi yapılan ortak bir açıklama ile duyurulan bu projeden çekildiklerini açıklamıştı. UEFA, Avrupa Süper Ligi’nden ayrıldığını açıklayan Arsenal, Liverpool, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Atletico Madrid, Tottenham, Milan ve Inter’in özür dilemesi üzerine, bu takımların yeniden organizasyonlara dâhil edildiğini açıklamıştı. UEFA, toplamda 9 kulübü affetti ancak Real Madrid, Juventus ve Barcelona bu projeden geri adım atmadı. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği de bu tutuma karşı söz konusu üç kulübün, UEFA’nın yasal yapısını ihlal etmek amacıyla hareket ettiği gerekçesiyle yargılanacağını duyurdu.

PROJEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI

12 büyük Avrupalı kulübün katılımıyla oluşturulan ve 19 Nisan gecesi ortak bir açıklamayla duyurulan Avrupa Süper Ligi projesi, pek çok kesimden gelen yoğun tepkilerden dolayı yara aldı ve sonrasında 9 kulüp girişimden çekildiğini duyurdu. Bunun üzerine eski İngiliz futbolcular ve bazı basın mensupları, böyle bir projenin tekrarlanmasını engellemek amacıyla ortak bir bildiri yayımladı ve İngiltere hükümetinin resmi internet sitesinde imza kampanyası oluşturdu.

FUTBOLUN BÜTÜNLÜĞÜNE YAPILAN BİR SALDIRI

Ortak yayımlanan bildiride pek çok konu vurgulandı. Avrupa Süper Ligi girişimin büyük bir tehdit oluşturduğunun belirtildiği bildiride, bu girişimin futbol taraftarlarını dehşete düşürdüğü, sportif liyakat ve rekabet kavramını yok etmeyi amaçlayan bu girişimin futbolun bütünlüğüne yapılan bir saldırı olduğu, İngiltere’de pek çok üst düzey kulübün zengin iş insanları tarafından satın alınması sebebiyle bu tehdidin ortaya çıktığı ve taraftarların bu zengin iş insanlarının iktidarına karşı çıkmak için tek sesle bir araya geldiği de ifade edildi.