Potanın Perileri’nin Basketbolda Uluslararası Başarılar

Geçtiğimiz günlerde açıklanan güncellenmiş dünya sıralamasında A Milli Kadın Basketbol Takımımız üç basamak gerileyerek yedincilikten onunculuğa düştü.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda mücadelelerin tamamlanıp madalya sahiplerinin belli olmasının ardından kadınlar basketbolunda ülkelerin yeni sıralamasını yayınladı.

FIBA, listedeki ülkeler arası sıralamayı Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket) ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda alınan sonuçlara göre güncelledi. 2021 EuroBasket’te ondördüncü olan ve Tokyo’ya gidiş bileti alamayan Potanın Perileri, dünya sıralamasında üç basamak geriye düştü. A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Avrupa takımları içindeyse beşinci surada yer alıyor.

Olimpik Basketbolda Geçmiş Mücadelelerimiz

Potanın Perileri, geçmişte iki kez olimpiyatlarda yarışma şansı elde etmişti. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden milli takımımız, oynadığı altı maçın dördünü kazanıp ikisini kaybederek olimpiyat beşincisi olmuştu. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na da katılan Potanın Perileri, bu sefer üç galibiyet ve üç mağlubiyet ile olimpiyatı altıncı olarak tamamlamıştı.

2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda ondördüncü olan milli basketbolcularımız, 2019 EuroBasket’te de aynı dereceyi almıştı. Katıldığı seneler boyunca en kötü ilk onda yer almayı başaran milli basketbolcularımız için ondördüncülük aldıkları en düşük sıra olmuştu. A Milli Kadın Basketbol Takımımız, 2017 ve 2015 Avrupa Şampiyonaları’nda beşinci olurken 2013’te üçüncü olup bronz madalya, 2011’de ise ikinci olup gümüş madalya ile ülkelerine dönmüştü.

2005’te Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu Yaşadılar

2005 yılında Universiade oyunları sırasında verilen isimleri ile ‘Potanın Perileri’, Akdeniz Oyunları’nda dört kez mücadele verdi. 1987 yılında Suriye’nin Lazkiye şehrinde düzenlenen Akdeniz Oyunları’na katılan mili takımımız, ilk kez katıldığı oyunlarda ikinci olup gümüş madalyayı kazanmaya hak kazanmıştı. On sene sonra 1997 yılında İtalya’da düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda aynı başarıyı tekrarlayan milliler, 2005 yılında İspanya’daki Akdeniz Oyunları’nda ise şampiyon olup altın madalyayı ülkemize getirmişlerdi. En son 2009 Akdeniz Oyunları’nda mücadele eden Potanın Perileri, beşinci olmuştu.

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Dünya Şampiyonası’nda şu ana kadar sadece iki kez yarıştı. 2014 yılında ev sahibi ülke olarak şampiyonaya doğrudan katılım hakkı elde eden milli sporcularımız, yarı finalde kaybederek Avustralya ile üçüncülük maçı oynamıştı. Mücadeleyi kazanmayan millilerimiz, şampiyonada dördüncü olmuştu. En son İspanya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda oynayan Potanın Perileri, onuncu olarak turnuvayı tamamlamıştı.