Potanın Perileri Avrupa Şampiyonası’nda

A Milli Basketbol Takımı, 17-27 Haziran 2021 tarihleri arasında İspanya ve Fransa’da düzenlenecek FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyona’sına katılmaya hak kazandı.

TBF tarafından yapılan açıklamada, Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde E Grubunu ikincilik derecesiyle bitiren milli takım, turnuvada finallere kalmayı garantiledi. Litvanya’yı 74-51 ve 67-55’lik sonuçlarla yenen, Sırbistan’a ise iki maçta da mağlup olan Türkiye en iyi 5 grup ikincisi arasına kalarak final vizesi aldı.

İlk Hedefimize Ulaştık

Kazanılan başarılarla ilgili düşüncesi sorulduğunda Sırbistan maçlarında basit hatalar ile sahadan mağlup ayrıldıklarını dile getiren Millik Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım bu hataların yapılmadığı senaryoda maçları kazanabileceklerini ifade etti.

Sözlerine Litvanya maçı ile ilgili yorumlarıyla devam eden Yıldırım iki karşılaşmada da üstün olan tarafın ay yıldızlı ekip olduğunu ve kazanmayı hakkettiklerini vurguladı.

Bu sonuçlar çerçevesinde FIBA Kadınlar 2021 Avrupa Şampiyonası’na katılma şansını elde ederek ilk hedeflerine ulaştıklarını belirten Direktör Haluk Yıldırım, başta TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu olmak üzere, tüm federasyon yöneticilerine basın mensupları önünde bir kez daha şükranlarını sundu.

Yıldırım, sözlerini FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na kadar olan süreci değerlendireceklerini ve müsabakalardan ülkemiz için en iyi sonuçları elde edeceklerine inandıklarını belirterek bitirdi.

En İyisini Yapacağız

Kadın Basketbol Takımı Menajeri Yasemin Horasan’ın mutluluğu basın mensuplarının karşısında demeç verirken yüzünden okunuyordu. Finallere kaldıkları için mutlu olduklarını dile getiren Horosan, Litvanya maçında çok iyi bir oyun sergilediklerini ve hem skor anlamında hem de oyun anlayışı olarak tatmin edici bir sonuçla sahadan ayrıldıklarını da sözlerine ekledi. 

Yasemin Horosan’a göre maç içerisinde iniş çıkışların yaşanması, maçın daha farklı bir skorla bitmesine engel oldu. Horosan takımın antrenmanlarında bu durumun giderileceğini ve daha iyi bir milli takım ile finallerde ter döküleceğini belirtti. Pandemi döneminde her takımın olduğu gibi milli takımın da sakatlıklar ve şanssızlıklarla mücadele ettiğini de sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Kadın Basketbol Takımı Menajeri Yasemin Horasan sözlerini tüm gayretlerinin FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na en hazır şekilde gitmek ve organizasyonda ellerinden gelenin en iyisini yapmak olduğunu söyleyerek bitirdi.