PORTEKİZ FUTBOLCU FABRİKASI

Dünyaca ünlü birçok futbolcu yetiştiren Portekiz’in bu sırrı futbol severler tarafından oldukça merak konusu. Son dönemlerde milli futbol takımıyla uluslararası şampiyonalarda iki kez şampiyonluk yaşayan Portekiz’in bu kadar çok yetenekli futbolcu havuzuna sahip olması herkesin takdirini alıyor.

En Yüksek Kar Portekiz’de

Dünya kulüpleri arasında yapılan bir araştırmaya göre, Portekiz Ligi’nde mücadele eden Benfica, en yüksek kar yaparak futbolcu satışı gerçekleştiren kulüp oldu. Kırmızı – beyazlı ekip 2015 ve sonrası döneminde ele alındığında 594 milyon Euro net gelir elde etmiş. Aslında bu başarı bize birçok kavramın ipucunu veriyor.

Futbol scoutlarının muhteşem gözlem yeteneği ile daha erken yaşlarda doğru ve kabiliyetli futbolcu seçiminin yapılması ve sistematik bir şekilde bu futbolcuların yetiştirilmesi bu karın elde edilmesindeki en önemli etken.

Aynı zamanda Portekiz bu yeteneği ile Avrupa Futbolunun pazarı haline geldi. Çünkü genellikle Avrupa ülkeleri gelişim sürecini tamamlamamış futbolcuları kadrolarına katmak istemiyorlar. Bu bağlamda Portekiz futbolcuların gelişimlerini tamamlayıp adeta bir yıldıza dönüştürdükten sonra yüksek bir ücrete onları Avrupa’daki futbol kulübüne satıyorlar.

Ülkede Örnek Futbolcuların Sayısı Giderek Artıyor

Portekiz’de örnek olarak gösterilebilecek en önemli örnek futbol adayı son zamanların yıldızı Cristiano Ronaldo. Tecrübeli futbolcu eşsiz futbol yeteneğinin dışında hırslı, çalışkan ve yardımsever kişiliğe sahip olması, ülkedeki genç yeteneklerin de gelişim sürecini büyük ölçüde etkiledi.

Daha genç yaşlarında dünyaca ünlü futbol kulüplerine transfer olan Portekizli futbolcular, kendilerinden sonra gelen nesillere mükemmel profesyonellikte karaktere sahip olmanın önemini de göstermiş oldular.

Süper Lig’de Portekiz Rüzgârı

Portekiz’in önemli takımları arasında yer alan Sporting Lizbon, Porto ve Benfica, Türkiye’ye Portekizli futbolcu gönderen kulüplerin başında geliyor. Kariyerinin bir döneminde Porto forması giyen Daniel Candeias ve Sporting Lizbon’da oynayan Tiago Pinto ve Andre Sousa hala Süper Lig’de oynamaya devam ediyorlar.

Bir zamanlar Benfica forması giyen Miguel Lopes, Manuel Fernandes, Jesse Sekidika, Roderick Miranda ve Gedson Fernandes de Türkiye’de forma giyen Portekizli futbolcular arasında.

Türkiye’ye sadece futbolcu göndermekle sınırlı kalmayan Portekiz, bünyesinde yetiştirdiği birçok yetenekli teknik adamları da Süper Lig ile tanıştırma işini de girişti. Portekiz’e iki büyük kupa kazandıran Sergio Conceiçao gibi teknik adamlar geliyor. Futbolun her alanında gelişim sürekliliği sağlayan Ruben Amorim de Süper Lig’i tatmış bir teknik direktör.