Pierre Webo Negro Mikrafonlara Böyle Yansıdı

Dün akşam oynanması planlanan PSG – Başakşehir UEFA Şampiyonlar Ligi maçı 4. hakem Sebastian Coltescu’nun Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo için “Negro” sözü tüm dünyayı ayağa kaldırdı. UEFA tarafından atanan bir hakemin maçın 14. dakikasında yaptığı bur ırkçı söylem maçın ertelenmesine sebep olurken tüm dünyada ırkçı karşıtlarının bir araya gelmesine vesile oldu.

UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi temsilcimi Başakşehir rakibi PSG ile karşılaşmak için dün maça çıktı. Fakat maçın 14. dakikasında daha başlangıcında Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo, Rumen asıllı 4. hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı ve ayrımcı sözlerine maruz kaldı. Pierre Webo karşılık verip sesini çıkardığında da ise kırmızı kart gördü. Başakaşehirli ekip bu tavır karşısında duruşlarını belli etmek için soyunma odasına geçti. Rakipleri Paris Saint Germain de bu ırkçı tutuma karşı durmak için Başakşehir gibi soyunma odasına geçip rakibine yapılmış. bu çirkin davranışın karşısında durduğunu belli etti.

IRKÇI SÖYLEM GERGİNLİK YARATTI

Tüm dünyanın gündemini bomba etkisi gibi değiştiren bu ırkçı söylem dünden beri herkesin konuştuğu tek konu oldu. Başakşehir ekibi soyunma odasında gergin ve sinirli anlar yaşarken Demba Ba öfkesini açıklama yaparak kusmak istedi.

“Beyaz birisi hakkında konuşurken ona ‘Beyaz insan’ demiyor, sadece ‘insan’ diyorsunuz. Peki neden siyah bir insan hakkında konuşurken ‘Siyah insan’ diyorsunuz ki?”  diyerek 4. hakem Sebastian Coltescu’ya tepkilerini gösterdi.

UEFA yetkilileri konu ile ilgili tüm sosyal mecralarından ve sitelerinden gerekli açıklamaları yaptı ve 4. hakemi maçtan aldı. Sebastian Coltescu maçtan alınmasına karşılık Başakşehirli ekip maça çıkmak istemediklerini söyledi ve sahayı terk ettiler. Dün oynanması gereken maç yaşanan üzücü olaylardan dolayı bugüne, 9 Aralık Çarşamba akşamına ertelendi.

AÇIKLAMALAR ART ARDA GELDİ

Başta UEFA olmak üzere tüm dünyada ırkçılık karşıtı açıklamlar, Pierre Webo‘ya destek mesajları çığ gibi büyüdü. UEFA kendi hesaplarından ve internet sitesinden de şu açıklamayı yaptı; “PSG – Medipol Başakşehir maçı hakkında soruşturma açılacağını belirtir, ve ayrımcılığın hiçbir türüne futbolda yer yoktur”

Romanya Futbol Federasyonu ise UEFA açıklamasından hemen sonra kendi hakemleri için; “Irkçılık veya yabancı düşmanlığı içeren eylem ve söylemlere şiddetle karşıyız.” açıklamasında bulundu.

Türkiye ev dünyadaki birçok spor kulubü, tanınmış kişiler, bürokrat kesim, sanatçılar, oyuncular ve herkes Webo’ya desteklerini belirten ve ırkçılığa karşı olduklarının altını çizen paylaşımlarda bulunarak Başakşehir’in yanında olduğunu belirtti.

MAÇIN YENİ HAKEMLERİ KİM?

Ertelenen maç bu akşam kaldığı yerden devam edecek. Bu sefer maçın tüm hakemleri değişmiş bir şekilde maç başlayacak. Maçın düdüğünü çalan hakem Hollandalı hakem Danny Makkeli. Onun yardımları ise Hollanda’dan Mario Diks ve Polonya’dan Marcin Boniek üstlenecek. Karşılaşmanın dördüncü hakemi ise Polonya’dan Bartosz Frankowski olacak.