ÖZKAN SÜMER HAYATINI KAYBETTİ

Trabzonspor eski başkanı Özkan Sümer hayatını kaybetti. Bordo-mavili takımda uzun süre çalışan ve Trabzonspor’a çok fazla emek eden Özkan Sümer 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Özkan Sümer bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Sabah saatlerinde hayatına gözlerini yuman Özkan Sümer‘in cenazesi bugün Maçka ilçesinde toprağa verilecek. Cenazeye virüs engelinden dolayı az kişinin katılması bekleniyor.

ÖZKAN SÜMER KİMDİR?

1937 Trabzon doğumlu olan Özkan Sümer eski futbolcu ve aynı zamanda da teknik direktördür. Özkan Sümer futbol kariyerine ilk olarak Trabzonspor’un defans alanında başladı. Özkan Sümer daha sonra da Trabzonspor, Galatasaray, Denizlispor, Samsunspor ve Milli Takım’ın teknik direktörlüğünü yaptı.

Futbolculuk kariyerine Trabzonspor ile başlayan Özkan Sümer kariyerine Kardemir Karabükspor ve Akçaabat Sebatspor’da oynadı. Bu takımlardan sonra Özkan Sümer yuvasına, Trabzonspor’a geri döndü. Trabzonspor ekibinde oldukça başarılı bir performans sergileyen Sümer takım içinde defans konusunda oldukça ön plandaydı. Özkan Sümer’in boyu uzun, oyun sırasında da sert ve inatçı oyunu nedeniyle Deve lakabını almış.

Özkan Sümer’in yeşil sahalarda koştuğu hayatı bitince kendisini teknik kısma çevirdi. TFF’de asistanlık yaptıktan sonra 1977-78 sezonunda da Konyaspor’un teknik direktörlüğünü yapmıştır. 1978 yılında bir türlü kopamadığı Trabzonspor’un amatör oyuncularını hazırlamak için onlarla çalışmaya başlamıştı.

Özkan Sümer, Trabzonspor’un 1978-79 ve 1980-81 sezonlarında teknik direktörlüğünü yapmıştır ve o dönem Trabzonspor lig şampiyonu olmuştur. Özkan Sümer başarılı bir futbolcu kimliğinin yanında aynı zamanda da başarılı bir teknik adamıydı. Bu başarılarının yanında Özkan Sümer 22 Temmuz 2006 yılından bu yana Trabzonspor’da bölge ve eğitim koordinatörü olarak çalışmaya hayatına devam ediyordu.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu Özkan Sümer’in ölüm haberinden sonra hemen açıklama yaptı. “Trabzonspor’da futbolculuk, teknik direktörlük ve başkanlık görevlerinde bulunan Özkan Sümer’in bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini derin bir teessürle öğrendim. A Milli Futbol Takımımızı da bir dönem çalıştıran, Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunan Özkan Sümer’e Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve Trabzonspor Kulübü ve futbol camiasına başsağlığı diliyorum.”